Sorana Cîrstea - în al patrulea "sfert" al anului, la Washington

A 28-a jucătoare de tenis a lumii, Sorana Cîrstea, a acces joi în sferturile de finală ale turneului de la Washington, după un meci dificil doar în primul set, contra americancei Alison Riske (locul 96 WTA), scor 3-6, 6-2, 6-3, care a durat o oră şi 45 de minute.

02 August 2013, 00:52 |
Sorana Cîrstea / FOTO: tennisgrandstand.com

A cincea favorită a competiţiei din capitala Statelor Unite şi-a asigurat astfel 70 de puncte WTA şi un cec în valoare de 5.800 de dolari.

Acesta a fost al doilea meci dintre cele două sportive, după cel din primul tur de la US Open, din 2007, când s-a impus americanca de 23 de ani, scor 6-2, 7-6(4).

Pentru un loc în semifinale, târgovişteanca de 23 de ani se va lupta cu franţuzoaica Alize Cornet (cap de serie numărul 4 şi locul 31 WTA), în faţa căreia are trei victorii din patru întâlniri:

• în 2009, la Roland Garros, scor 6-3, 6-2
  • în 2012, la Dallas, scor 6-1, 7-5
  • în 2012, la Guangzhou, scor 6-4, 6-3

Franţuzoaica de 23 de ani, originară din Nisa, a câştigat  primul duel dintre cele două jucătoare, în 2008, la Charleston (SUA), scor 6-1, 7-5.

În acest an, Sorana Cîrstea a mai jucat de trei ori în sferturile de finală ale turneelor WTA: