TENIS | Sorana Cîrstea este în turul doi la Roland Garros, după ce a trecut în minimum de seturi de britanica Johanna Konta

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (31 de ani, 54 WTA) s-a calificat în turul al doilea al turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, după ce s-a impus în două seturi, scor 7-6(5), 6-2, în fața britanicei Johanna Konta (30 de ani, 20 WTA), favorită 19 a competiției.

31 Mai 2021, 19:01 (actualizat 31 Mai 2021, 19:26) |
Sorana Cîrstea

Sorana, finalistă sâmbătă la turneul de la Strasbourg,  a câștigat meciul într-o oră și jumătate de joc. Primul set a fost unul echilibrat, în care românca s-a impus în tiebreak cu 7-5, după ce a revenit de la 1-3 la game-uri.

Setul al doilea a fost dominat de sportiva noastră, care l-a adjudecat fără emoții cu 6-2.

Cele două jucătoare au acum 2-2 în meciurile directe. Konta s-a impus în 2017, la Mamaia, în Fed Cup, cu 6-2, 6-3, şi câteva luni mai târziu, la Eastbourne, în turul al doilea, cu 6-2, 6-2. Prima victorie a Soranei s-a înregistrat anul trecut, în turul secund la US Open, cu 2-6, 7-6 (5), 6-4.

În turul doi, Cîrstea o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Alison Van Uytvanck şi Martina Trevisan.

Pentru calificarea în turul secund, românca va primi 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

Situaţia a fost echilibrată la mingile direct câştigătoare, 21-20 pentru Konta, dar britanica a comis mai multe erori neprovocate, 30-16.

Cîrstea este a doua româncă ajunsă în turul al doilea la Roland Garros, după Ana Bogdan. Patricia Ţig a fost învinsă în primul tur de Naomi Osaka, japoneza urmând să o înfrunte acum pe Ana Bogdan.

Tot luni sunt programate să joace în primul tur Mihaela Buzărnescu, împotriva olandezei Arantxa Rus, şi Irina Begu, contra americancei Serena Williams.

În primul tur va mai juca Irina Bara, împotriva australiencei Astra Sharma.

Simona Halep, numărul 3 mondial, nu participă anul acesta la Roland Garros, unde a câștigat primul turneu de Grand Slam din carieră în 2018, din cauza unei rupturi musculare suferite în timpul turneului de la Roma.

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, favorită 6 la Paris, a fost învinsă în turul inaugural într-un meci maraton de slovena Tamara Zidansek, 85 WTA, scor 7-6(1), 6-7(2), 7-9.