Sorana Cîrstea, în sferturi la Linz, după ce a câştigat unul dintre cele mai lungi tie-break-uri din istoria WTA

Sorana Cîrstea a ajuns în sferturi la Linz după ce a câștigat unul dintre cele mai lungi tie-break-uri din istoria circuitului feminin!

13 Octombrie 2017, 08:13 (actualizat 13 Octombrie 2017, 09:17) |
Sorana Cîrstea a disputat unul dintre cele mai lungi tie-break-uri

O oră și 20 de minute a durat primul set din optimile de finală împotriva Nataliei Vikhlyantseva din Rusia. Numai tie-break-ul a durat aproape cât un set normal, 22 de minute şi 20 de secunde.

(w500) Sorana Cî

Sportiva din Rusia a ratat 5 mingi de set, la fel ca Sorana, care însă a concretizat-o pe a șasea. A fost 16-14 pentru româncă, într-un tie-break ce s-a apropiat de recordul stabilit în 2011 de Maria Kirilenko și Samantha Stosur 17-15 într-o optime de la US Open.

Sorana s-a impus și în setul 2 cu 6-4, iar în sferturi o va întâlni pe favorita numărul 1, Magdalena Rybarikova. Este a 400-a victorie a carierei pentru sportivă.

În aceeași fază a competiției e prezentă și Mihaela Buzărnescu, venită din calificări. Românca de 29 de ani, care de luni va intra pentru prima oară în top 100, se află la cel mai bun turneu al carierei, fiind calificată în sferturi atât la simplu, cât și la dublu.

„N-am felicitat-o pe Simona dar o să-i strig ceva de la balcon" s-a amuzat Sorana Cîrstea la conferința de presă. Sportiva  crede că „pentru România, e un lucru imens că Halep a ajuns pe locul 1".