Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur la turneul de la Doha de Elena Rybakina, finalista de la Dubai

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur al turneului din Doha, după ce pierdut în fața sportivei din Kazahstan Elena Rybakina, finalistă în urmă cu două zile la  Dubai,  contra Simonei Halep.

24 Februarie 2020, 21:38 (actualizat 24 Februarie 2020, 21:42) |
Sorana Cîrstea - Elena Rybakina, Doha 2020

Sorana a început bine partida şi a câştigat primul set cu  6-3. Rybakina a revenit însă în joc şi şi-a adjudecat următoarele două seturi cu 6-3, 6-1. Partida s-a încheiat după o oră şi 41 de minute.

În urmă cu două zile, Rybakina a jucat finala turneului de la Dubai, pe care a pierdut-o dramatic contra Simonei Halep, scor 6-3, 3-6, 6-7.

Cîrstea a jucat în 10 meciuri din acest sezon şi are un bilanţ de şase victorii şi patru înfrângeri.

La turneul Premier 5 din Doha, principala favorită este liderul mondial Ashleigh Barty. Simona Halep s-a retras cu câteva zile înainte de startul întrecerii.