Sorana Cîrstea și Simona Halep s-au calificat în turul al doilea la turneul WTA 1000 de la Cincinnati

Jucătoarele române de tenis Sorana Cîrstea și Simona Halep s-au calificat, marţi, în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari.

17 August 2022, 08:12 (actualizat 17 August 2022, 13:31) Știrile TVR |
Sorana Cîrstea este în turul doi la Cincinnati

Sorana Cîrstea (32 ani, 40 WTA), revenită după o perioadă de absenţă, în care a fost infectată cu Covid-19,  a obţinut victoria după două ore şi 38 de minute, după ce a învins-o pe elveţianca Belinda Bencic, scor 6-2, 6-7 (3), 6-4.

Românca s-a impus clar în primul set, cu 6-2, după patru ghemuri consecutive. În actul secund, niciuna dintre jucătoare nu a reuşit să se desprindă şi s-a ajuns în tiebreak, unde Bencic (11 ani, 25 WTA) a luat ultimele patru puncte (7-3). În decisiv, Cîrstea a început cu break şi şi-a păstrat avantajul până la final (6-4).

Românca a reuşit 8 aşi, dar a făcut şi 4 duble greşeli, în timp ce Bencic a încheiat cu 5 aşi şi 3 duble greşeli.

Cîrstea a învins-o pe Bencic şi la prima lor confruntare, anul acesta, la Grampians Trophy de la Melbourne, cu 7-5, 6-2, în optimi.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 16.340 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe cehoaica Petra Kvitova, victorioasă cu 6-7 (2), 7-6 (6), 6-5 în faţa elveţiencei Jil Teichmann.

Și Simona Halep, proaspătă campioană la Toronto,  s-a impus în fața rusoaicei Anastasia Potapova,  scor 6-4, 3-6, 6-3, după două ore și 15 minute de joc, obținând calificarea în turul doi la turneul WTA 1000 de la Cincinnati.

Meciul a început cu câte două breakuri de fiecare parte, iar la scorul de 2-2 (30-30), a fost întrerupt din cauza ploii. Jucătoarele au revenit pe teren după o oră, rusoaica a condus cu 4-3,  iar Simona a câștigat primul set după ce a câștigat  trei gameuri la rând (6-4).

Simona, care a avut probleme fizice, a condus cu 3-2 cu break în setul al doilea, dar Potapova a revenit și și-a adjudecat manșa cu 6-3.

Chiar dacă problemele fizice au continuat, iar Simona a cerut și intervenția echipei medicale, a continuat partida și s-a impus cu 6-3 în setul decisiv, obținând calificarea în turul al doilea.

Sportiva, care după Toronto a revenit în top 10, urcând pe locul 6 mondial, participă la Cincinnati tot ca favorită 15, deoarece tragerea la sorți s-a făcut înainte de terminarea Openului Canadei.

În turul următor, Simona întâlnește o altă rusoaică, pe Veronika Kudermetova, care a trecut cu 6-3, 6-3 de Barbora Krejcikova.

Prin calificarea în turul al doilea, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 16.340 de dolari şi 60 de puncte în clasamentul WTA.