EUROPA LEAGUE

Slovan Liberec - Astra Giurgiu 2-3 / Astra - pentru al doilea an la rând în play-off-ul Ligii Europa

Astra Giurgiu a acces pentru al doilea an la rând în play-off-ul Ligii Europa, după ce s-a impus în Cehia, scor 3-2, în fața formației Slovan Liberec, dupp golurile reușite de Gabriel Enache ('37), Laurențiu Rus ('82) și Sadat Bukari ('89), respectiv Michal Obročník ('45+4) și Josef Šural ('45).

În tur, vicecampioana României s-a impus fără emoții, scor 3-0.

07 August 2014, 20:51 (actualizat 08 August 2014, 01:17) |
Ghanezul de 25 de ani Sadat Bukari / FOTO: pagina personală de Facebook

Echipa aliniată de tehnicianul Daniel Isăilă: 1. Silviu Lung jr - 22. Vassilis Pliatsikas, 25. Valerică Găman, 15. Cristian Oros, 13. Junior Morais - 6. Seidu Yahaya, 14. Vincent Laban (8. Takayuki Seto '37) - 9. Gabriel Enache (26. Laurenţiu Rus '74), 10. Constantin Budescu (căpitan), 91. William De Amorim - 21. Kehinde Fatai (19. Sadat Bukari '78). Antrenor: Daniel Isăilă. Rezerve neutilizate: 33. Dănuţ Coman, 99. Giannis Arabatzis - 11. Alexandru Ioniţă II, 18. Marian Cristescu.

• faulturi comise: 20 - 11

În sezonul trecut al Ligii Europa, Astra a trecut în primul tur de slovenii de la Domžale (1-0 în deplasare şi 2-0 pe propriul teren), în al doilea tur de ciprioţii de la Omonia Nicosia (1-1 pe Arena Naţională şi 2-1 în deplasare) şi în al treilea meci de slovenii de la FK AS Trenčín (3-1 în deplasare şi 2-2 pe Arena Naţională). În play-off, vicecampioana a pierdut în Israel cu 2-0 contra celor de la Maccabi Haifa și au remizat, scor 1-1, la Piatra Neamț.

Slovan Liberec, locul 4 în Cehia în sezonul trecut, a debutat în cupele europene în anul 2000, iar Astra este al treilea adversar din România, după Dinamo (3-0 la ”masa verde” la București, 0-3 și 8-9 la penalty-uri pe teren propriu, în play-off-ul Ligii Europa, sezonul 2009/2010) și CFR Cluj (0-1 și 1-2 în turul al treilea al Ligii Campionilor, sezonul 2012/2013).

Rezultatele complete din manșa a doua a turului al III-lea preliminar al Ligii Europa (echipele subliniate au acces în play-off):

• Rosenborg BK (Norvegia) - Kardemir Karabükspor (Turcia): 1-1 - meci arbitrat de o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la ”centru”. Arbitri asistenți au fost: Miklos Nagy și Vasile Marinescu

• BSC Young Boys Berna (Elveția) - Ermis Aradippou FC (Cipru): 1-0 - la oaspeți, atacantul Marius Axente a evoluat până în minutul 78
  • 1. FSV Mainz 05 (Germania) - Asteras Tripolis FC (Grecia): 1-0 - la oaspeți, fundașul român Dorin Goian a fost integralist și a primit un cartonaș galben în minutul 69
  • Víkingur (Insulele Feroe) - HNK Rijeka (Croația): 1-5
  • Neftçi PFK (Azerbaijan) - FC Chikhura Sachkhere (Georgia): 0-0 - partidă arbitrată de o brigadă din România, cu Cristi Balaj la ”centru”
  • IFK Göteborg (Suedia) - Rio Ave FC (Portugalia): 0-1
  • FC Brugge KV (Belgia) - Brøndby IF (Danemarca): 3-0
  • FC Șahtior Karagandy (Kazahstan) - HNK Hajduk Split (Croația): 4-2