Simona Halep şi Monica Niculescu au fost învinse în optimile de finală ale probei de dublu la Roma

Monica Niculescu și Simona Halep
18 septembrie 2020, 08:36

Halep şi Niculescu au jucat slab în primul set, cedat cu 6-1, şi în debutul setul doi, în care au pierdut primele două ghemuri. Româncele au avut apoi momente bune şi au condus cu 3-2 în setul secund, dar adversarele lor au preluat din nou controlul şi au câştigat setul cu 6-3.

Niponele, favorite 7, s-au impus după ceva mai puţin de o oră de joc şi se vor duela pentru un loc în semifinale cu Asia Muhammad (SUA)/Arina Rodionova (Australia).

În optimile probei de simplu de la acest turneu, Simona Halep, locul 2 WTA şi principala favorită, o va avea adversară pe ucraineanca Daiana Yastremska (29 WTA). Halep şi Yastremska se întâlnesc pentru prima dată la simplu.

Marţi, în proba de dublu, Halep şi Niculescu au trecut rapid de ucrainencele Dayana Yastremska şi  Elina Svitolina, cu 6-0, 6-1.

Tot joi, Irina Begu ( 73 WTA) a fost eliminată în turul doi de britanica Johanna Konta (13 WTA, cap de serie nr. 7), scor 6-0, 6-4.

Perechea formată din Raluca Olaru (România) şi Anna-Lena Friedsam (Germania) este calificată în sferturi la Roma.