Simona Halep şi Monica Niculescu - în "sferturi" la Guangzhou

Simona Halep şi Monica Niculescu au acces miercuri în sferturile de finală ale turneului WTA de la Guangzhou (China), după ce au dispus în runda a doua de unguroaica Timea Babos, scor 6-4, 6-0, scor respectiv de suedeza Rebecca Peterson, cu 6-3, 6-2.

Învingătoarele şi-au asigurat 6.175 dolari şi 60 de puncte WTA.

23 Septembrie 2015, 16:47 (actualizat 23 Septembrie 2015, 19:55) |
Guangzhou - pământ românesc

Pentru un loc în semifinale, Simona Halep, a doua jucătoare a lumii, se va duela cu cehoaica Denisa Allertova, în timp ce Monica Niculescu (poziţia 49 WTA), va juca împotriva belgiencei Yanina Wickmayer.

Simona Halep a dispus de Timea Babos (locul 76 în lume) fără emoţii, după un meci de o oră şi 6 minute. Românca se mai duelase o singură dată cu maghiara de 22 de ani originară din Sopron, în 2013, în turneul de la Budapesta, meci câştigat de constănţeancă, scor 7-5, 6-1.

"Sunt bucuroasă după acest meci, deoarece am jucat un tenis bun. În primul set, ea a jucat foarte bine, dar în setul al doilea a fost mai uşor pentru mine, deoarece am reuşit puncte în momentele importante. Sunt foarte fericită că am ajuns în sferturile de finală. Oricând e bine, deoarece am câştigat şi dimineaţa şi seara săptămâna aceasta, dar poate seara e mai bine, deoarece nu e soare şi e mai răcoare. Totuşi, este destul de umed şi noaptea.

Nu ştiu multe despre Allertova. Nu am mai jucat până acum împotriva ei. Mă aştept să fie un meci dificil, deoarece toate jucătoarele sunt bune aici. Voi încerca să fiu concentrată, să îmi fac jocul şi să dau totul", a spus Halep după meci.

De partea cealaltă, Monica Niculescu a dispus de Rebecca Peterson după un meci surprinzător echilibrat, de două ore şi un minut, în faţa unei jucătoare de 20 de ani, de pe locul 147 mondial, venită din calificări.

Simona Halep a mai participat o singură dată la turneul de la Guangzhou, în 2010, atunci când a fost eliminată în prima rundă de thailandeza Tamarine Tanasugarn, scor 7-6(4), 6-4.

De partea cealaltă, Monica Niculescu a mai participat de alte două ori la turneul chinezesc: în 2012 a pierdut în prima rundă (5-7, 2-6 cu franţuzoaica Mathilde Johansson), iar în 2014 a câştigat spectaculos această competiţie.