Simona Halep s-a oprit în semifinalele de la US Open. A fost învinsă de Flavia Pennetta

Simona Halep, numărul doi mondial, a pierdut în două seturi (1-6, 3-6) partida cu Flavia Pennetta (locul 25 WTA), din semifinalele turneului de tenis de la US Open.

11 Septembrie 2015, 19:21 (actualizat 11 Septembrie 2015, 22:20) |
Simona Halep, eliminată la US Open
 |  GALERIE FOTO

Simona a pierdut uşor primul set, după o serie de 14 erori neforţate, care i-au permis adversarei să se impună cu 6-1. Românca a început bine setul al doilea şi a condus cu 3-1, însă nu a făcut faţă jocului Flaviei Pennetta, care a revenit şi a câştigat cu 6-3.

Halep a învins-o doar dată în carieră pe Flavia Pennetta. Italianca a câştigat primele trei întâlniri, iar singura victorie a româncei a fost în ultimul duel direct, disputat chiar anul acesta, la Miami, scor 6-3, 7-5.

Meciul trebuia să se joace în această dimineață, dar organizatorii l-au reprogramat din cauza ploii.

Pentru calificarea în semifinalele US Open, Simona Halep a primit 805.000 de dolari şi puncte 780  WTA. Halep s-a calificat pentru prima oară în carieră în penultimul act de la US Open.