Simona Halep s-a calificat în turul trei la US Open, pentru prima oară din 2016

Simona Halep
1 septembrie 2021, 22:03

Fostul lider mondial a obţinut victoria fără probleme, în 68 de minute de joc și s-a calificat în turul al treilea, pentru prima dată de la ediția 2016.

În urmă cu cinci ani, campioana noastră era învinsă în sferturile de finală de Serena Williams, într-un meci de trei seturi. În 2017 și 2018 Simona a pierdut în turul 1, în fața Mariei Șarapova, respectiv Kaia Kanepi, iar în 2019 a fost eliminată în turul al doilea de americanca Taylor Townsend. În 2020 nu a participa la US Open din cauza pandemiei.

Simona a început foarte bine meciul cu Kristina Kucova şi a condus cu 2-0 şi 3-1, dar slovaca a reușit să egaleze. Sportiva noastră a crescut nivelul de joc și nu a mai pierdut niciun ghem, adjudecându-și primul set cu 6-3.

Halep a dominat setul secund și s-a impus cu un categoric 6-1.

În acest meci, Simona Halep a reușit un singur as și a comis  două duble greşeli,  în timp ce Kucova  a avut o dublă greşeală. Sportiva noastră a reușit 19 winners şi a comis 18 erori neprovocate, față de 10 winners şi 15 erori neforţate adversara sa.

Simona Halep, care anul trecut nu a participat la US Open, şi-a asigurat un cec de 180.000 de dolari şi 130 de puncte WTA.

În turul al treilea, Simona  o va înfrunta pe  kazaha Elena Rîbakina, cap de serie numărul 19, care a trecut în două seturi de Caroline Garcia din Franţa.