Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului WTA Madrid după 6-0, 6-0 cu Viktoria Kuzmova

8 mai 2019, 14:11

Simona nu a avut probleme de-a lungul partidei de 45 de minute. S-a descurcat exemplar la serviciu și la retur. Fostul lider WTA a avut procentaje excelente la serviciu, 84%, respectiv 73%, şi chiar mai bune la retur: 91%, respectiv 74%.

Ultima oară când Halep a reuşit un ”double bagel” (6-0, 6-0) a fost în iulie 2016, în finala turneului de la Bucureşti, în faţa letonei Anastasija Sevastova.

”Faptul că s-a tras acoperişul (din cauza ploii, n. red.) a fost bine pentru mine, deoarece jocul a fost mai rapid şi am putut face cel mai bun tenis al meu. Cred că totul a mers bine pentru mine azi, am simţit mingea şi fiecare lovitură”, a declarat Halep după meci.

Simona Halep a fost urmărită din tribune de Nadia Comăneci, Ilie Năstase, Mihai Covaliu, dar și de legendarul Manolo Santana, cel care dă numele terenului principal din complexul de la Madrid.

În sferturi, Simona Halep va juca împotriva australiencei Ashleigh Barty ( 9 WTA), care a învins-o azi pe  Yulia Putintseva (Kazakhstan, 43 WTA).