Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Miami

Simona Halep s-a calificat în sferturi după ce a dispus cu 6-3, 7-5 de italianca Flavia Pennetta, cap de serie nr. 15. Halep, numărul 3 mondial, a avut o revenire de senzație în setul al doilea și a obținut victoria după o oră și 31 de minute de joc.

31 Martie 2015, 08:17 (actualizat 31 Martie 2015, 12:30) |
Simona Halep

Debutul primului set a fost echilibrat, dar românca, aflată în premieră în sferturi la Miami Open, s-a desprins de la 2-2 la 5-2, după un prim break reușit, iar apoi a încheiat setul, cu 6-3, în 40 de minute.

Simona a început slab setul al doilea, și-a cedat serviciul și Pennetta (28 WTA) a ajuns la 2-0, după care au urmat patru break-uri consecutive, ajungându-se la 4-2, italianca și-a făcut serviciul, pentru 5-2, și se părea că își va adjudeca setul fără probleme. Halep s-a mobilizat, a ridicat nivelul, a fost mai concentrată și a câștigat punct după punct, ghem după ghem (cinci la rând), câștigând și al doilea set, cu 7-5.

"A fost un meci dificil, pentru că Flavia e o jucătoare extraordinară. Eram foarte nervoasă în setul doi şi a trebuit să mă calmez. Mi-am revenit, am fost mult mai agresivă şi am reuşit să cîştig.

Îmi aduc aminte de un meci cu Pennetta la US Open, în optimi. Am fost dezamăgită să pierd în faţa ei. Atunci jucam foarte mult în spatele terenului, acum sînt mult mai agresivă şi am mai multă încredere în mine", a declarat Simona Halep după partidă.

Pennetta (33 ani), care este mai în vârstă cu zece ani decât Simona, câștigase toate cele trei meciuri directe de până acum, prima oară în 2010, în sferturile turneului de la Marbella, cu 6-4, 7-6 (4), apoi în optimi la Bastad a profitat de retragerea româncei, la scorul de 4-6, 7-5, 2-0, și ultima oară în optimi la US Open, în 2013, cu 6-2, 7-6 (3).

Halep și-a asigurat un cec de 112.270 dolari și 215 puncte WTA, iar în sferturi o va întâlni pe americanca Sloane Stephens (45 WTA), victorioasă cu 6-4, 7-6 (5) în fața elvețiencei Belinda Bencic.

Simona și Stephens (22 ani) s-au întâlnit până acum de 4 ori, scorul fiind egal, 2-2. Halep a ieșit învingătoare în primul meci, jucat în 2012, la Barcelona, în primul tur, cu 6-4, 6-4, americanca s-a impus în următoarele două, ambele în 2013, la Hobart, cu 6-4, 6-0 în optimi, și la Australian Open, cu 6-1, 6-1, în runda inaugurală. Constănțeanca a învins cu 6-4, 6-3 în ultimul joc, anul trecut, în optimi la Roland Garros.