Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Dubai

Simona Halep
20 februarie 2020, 21:29

Halep, principala favorită, a obţinut victoria la capătul unui meci disputat, care a durat o oră şi 36 de minute.

Românca a reuşit să câştige, ca şi în turul anterior, după ce a pierdut primul set şi şi-a luat astfel revanşa în faţa belarusei (21 ani, 13 WTA), care se impusese în ianuarie, în sferturile turneului de la Adelaide, cu 6-4, 6-2, notează Agerpres.

Fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul în primele ghemuri, dar Sabalenka a reuşit să se desprindă la 4-2, Halep a recuperat break-ul (3-4), dar apoi şi-a pierdut din nou serviciul, adversara câştigând primul set cu 6-3. Belarusa a avut un plus de forţă şi de mobilitate în acest set, în timp ce Halep a fost mai mereu departe de minge.

În actul secund, românca şi-a ridicat nivelul, Sabalenka a greşit mai mult, iar acest lucru s-a văzut pe tabelă: Halep a condus cu 2-0, cu 4-1, încheind setul cu 6-2.

În decisiv, Halep a făcut break la 2-1 în favoarea sa, iar apoi şi-a consolidat avantajul, desprinzându-se la 4-1. Sabalenka a mai luat un ghem, dar Simona s-a impus cu 6-2.

Halep a avut 2 aşi în acest meci şi procentaje superioare la ambele servicii, al doilea fiind mai bun decât primul. Simona a avut 12 mingi direct câştigătoare şi 12 erori neprovocate, iar Sabalenka 17 winners şi 20 de erori neforţate.

Simona Halep are acum 3-1 în meciurile directe cu Sabalenka, pe care a mai învins-o în 2018, la Shenzhen, cu 6-2, 6-2, în sferturi, şi la Cincinnati, cu 6-3, 6-4, în semifinale.

Halep şi-a asigurat un cec de 198.830 de dolari şi 185 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi americanca Jennifer Brady (24 ani, 52 WTA), care a trecut joi de spaniola Garbine Muguruza cu 6-7 (5), 6-3, 6-4.

Românca a câştigat ambele partide cu Brady, în 2019, la Toronto, în turul secund, cu 4-6, 7-5, 7-6 (5), şi anul acesta în primul tur la Australian Open, cu 7-6 (5), 6-1.

Halep a câştigat titlul la Dubai în 2015, iar anul trecut s-a oprit în sferturile de finală, învinsă de elveţianca Belinda Bencic.