Simona Halep s-a calificat în semifinale la Roma, după ce adversara ei din sferturi a abandonat la scorul 6-2, 2-0 pentru româncă

Simona Halep (2 WTA, favorită nr. 1) s-a calificat în semifinale la  turneul WTA de la Roma, dotat cu premii totale în valoare de 1.692.169 euro, după ce adversara ei din sferturi, kazaha Iulia Putințeva (25 de ani, 30 WTA), a abandonat din motive medicale la scorul 6-2, 2-0 pentru sportiva din România.

19 Septembrie 2020, 14:06 (actualizat 19 Septembrie 2020, 15:41) |
Iulia Putințeva și Simona Halep
Timeout medical pentru Iulia Putințeva
Simona Halep

Simona Halep a început mai bine meciul decât celelalte partide jucate până acum la Roma și a reușit break-ul, pentru a se distanța la 3-1.

Sportiva noastră nu și-a pierdut serviciul în prima manșă și a mai reușit un break, încheind setul la 6-2, pe serviciul advers.

La pauza dintre seturi, jucătoarea din Kazahstan a cerut timeout medical.

(w460) Timeout me

Sportiva noastră a început bine și setul al doilea, distanțându-se la 2-0, moment în care adversara ei s-a restras.

În acest meci, Halep a reuşit 9 mingi direct câştigătoare, faţă de 10 ale adversarei, care a totalizat mai multe erori neforţate (12-7). Simona nu şi-a pierdut niciodată serviciul și a salvat două mingi de break.

Românca o învinsese pe Putinţeva în singurul lor meci direct, anul acesta, în turul al treilea la Australian Open, cu 6-1, 6-4.

(w500) Simona Hal

Halep, finalistă la Roma în 2017 şi 2018, şi-a asigurat un cec de 80.000 de euro şi 350 de puncte WTA.

În semifinale, sportiva noastră o va înfrunta pe câştigătoarea dintre belarusa Victoria Azarenka (31 ani, 14 WTA) şi spaniola Garbine Muguruza (26 ani, 17 WTA).