Simona Halep s-a calificat în optimi la Wimbledon, după ce a trecut în două seturi de chinezoiaca Shuai Peng

7 iulie 2017, 18:16

Simona Halep a câștigat în minimum de seturi, 6-4, 7-6. Halep, 25 ani, a favorită 2 la Wimbledon, s-a impus după o oră și 38 de minute, în meciul cu Peng, 31 ani, 37 WTA. Sportiva noastră a salvat și o minge de set.

(w500) Simona Hal

Românca este semifinalistă în 2014 și sfertfinalistă anul trecut.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 147.000 de lire sterline și 240 de puncte WTA.

În turul următor o va întâlni pe Victoria Azarenka, care a învins-o tot azi pe Heather Watson. Belarusa (27 ani, 683 WTA),  e la șapte luni după  nașterea primului său copil. Azarenka conduce cu 2-1 în meciurile directe cu Simona, pe care a învins-o de două ori în 2012, la Doha, în optimi, cu 6-3, 6-1, și la Linz, în optimi, cu 6-1, 6-1. Simona  a câștigat duelul din 2015, în sferturi, la US Open, cu 6-3, 4-6, 6-4.