Simona Halep s-a calificat în optimi la Madrid, după a 14-a victorie consecutivă la turneul WTA din capitala Spaniei

8 mai 2018, 16:44

Simona Halep (26 de ani, 1 WTA) a câștigat meciul într-o oră și 11 minute. A fost a 14-a victorie consecutivă a Simonei la turneul de la Madrid, pe care l-a câștigat în 2016 și 2017.

Halep a controlat total primul set, pe care și l-a adjudecat cu un categoric 6-0, în doar 22 de minute. În setul secund, Elise Mertens (22 de ani, 16 WTA) a reuşit să câştige trei ghemuri și a avut și  trei mingi de break, pe care însă le-a ratat.

(w500) Echipa Sim

Liderul mondial a  încheiat partida la a cincea minge de meci, după o dublă greşeală a belgiencei.

Sportiva noastră a reușit doi ași, 23 de lovituri direct câștigătoare și  a comis 18 greșeli neforțate, în timp ce Elise Mertens  a avut 10 lovituri direct câștigătoare, niciun as și 31 de erori neforțate.

Românca a avut procentaje foarte bune la ambele servicii, 85% la primul şi 57% la al doilea, în timp ce Mertens a avut sub 50% la ambele.

(w500) Fanii Simo

După această victorie, Halep şi-a asigurat un cec de 77.575 euro şi 120 de puncte WTA.

Mertens a obținut victorii în ultimele 13 meciuri din acest sezon și a câştigat titluri la simplu la Hobart, Lugano şi Rabat și titluri la dublu la Hobart şi Lugano.

În optimi, românca o întâlnește pe Kristyna Pliskova din Cehia, care a trecut de Sara Sorribes Tormo din Spania cu 7-5, 6-2.

Kristyna, sora geamănă a fostului lider mondial, Karolina Pliskova, este condusă cu 2-0 în meciurile directe cu Simona Halep. Primul meci dintre cele două a avut loc anul trecut în primul tur la Madrid, câșigat de Simona cu 6-1, 6-2, iar al doilea anul acesta, în turul al doilea la Indian Wells,  6-4, 6-4.