Simona Halep s-a calificat în finala turneului WTA de la Cincinnati. Sportiva noastră este la o victorie de primul loc mondial

20 august 2017, 10:01

Halep (25 ani) va deveni în premieră lider mondial dacă o  învinge în finală pe Garbine Muguruza din Spania, câștigătoarea turneului de Grand Slam de la Wimbledon de anul acesta.

Sâmbătă, românca a dominat categoric semifinala cu Stephens (24 ani, 151 WTA), pe care a învins-o în minimum de seturi în doar 55 de minute.

(w500) Simona Hal

Simona a  avut un procentaj ridicat la al doilea serviciu –  de 91% -, a avut  66% cu primul, a avut un as, o dublă greșeală, 11 winners și a comis 9 erori neforțate. Americanca nu a avut nicio  minge de break, a comis 3 duble greșeli, a avut 7 winners și 20 de erori neforțate.

Sportiva noastră are acum 5-2 în meciurile directe cu Stephens, în fața căreia a câștigat ultimele patru partide, cea mai recentă în urmă cu două săptămâni, la Washington, în primul tur, cu 7-6 (3), 6-0.

În sferturi, Simona a învins-o în premieră în circuitul WTA pe britanica Johanna Konta, cea care o eliminase anul acesta de la Wimbledon, după un meci dramatic care ar fi propulsat-o pe sportiva noastră pe primul loc, în cazul unei victorii.

Halep și-a asigurat un cec de 260.970 dolari și 585 puncte WTA și este acum la doar 5 puncte de liderul mondial, sportiva din Cehia Karolina Pliskova.

În finală, Simona o întâlnește pe Garbine Muguruza din Spania (23 ani, 6 WTA), care a trecut în  prima semifinală de Karolina Pliskova cu 6-3, 6-2. Până la acest meci,  liderul mondial conducea cu  6-1 în meciurile directe cu Muguruza, având șase succese la rând, două anul acesta.

În meciurile directe cu Simona Halep, Muguruza conduce 2-1. Spaniola a  învins-o pe Simona, în 2014, în turul al doilea la Wuhan, cu 2-6, 6-2, 6-3, și în 2015, în Fed Cup, la Galați, cu 6-4, 6-3, ambele meciuri fiind pe hard. Simona Halep s-a impus în ultimul meci, în 2015, la Stuttgart, în optimi, cu 3-6, 6-1, 6-3, pe zgură.