»

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Roma, după ce a învins-o pe olandeza Kiki Bertens cu 7-5, 6-1

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (locul 4 WTA) a învins-o sâmbătă pe olandeza Kiki Bertens (locul 20 WTA) cu 7-5, 6-1, în semifinala turneului de tenis de la Roma, Premier 5. În finală o va întâlni pe învingătoarea dintre Garbine Muguruza Blanco (Spania, 7 WTA) și Elina Svitolina (Ucraina, 11 WTA).

20 Mai 2017, 14:59 (actualizat 20 Mai 2017, 15:23) |
Simona Halep

Halep va juca astfel a doua sa finală consecutivă, după ce săptămâna trecută a câștigat titlul la Madrid.

Simona Halep (25 ani), cap de serie numărul șase la Foro Italico, a încheiat conturile după o oră și 17 minute în fața unei olandeze de aceeași vârstă, aflată pe locul 20 în ierarhia mondială.

Halep (4 WTA) a jucat de patru ori cu Kiki Bertens (20 WTA), bilanțul fiind acum de 3-1 în favoarea sa, singurul eșec înregistrându-se pe zgură. Halep s-a impus în 2010, în sferturile turneului ITF de la Torhout (Belgia, 100.000 dolari), cu 7-6 (2), 6-2, Bertens a învins în 2012, în semifinale la Fes (Maroc), cu 6-3, 6-4, iar Simona a câștigat ultimul duel, în 2016, la Wimbledon, în turul al treilea, cu 6-4, 6-3.
Simona, care a ajuns la zece victorii consecutive (Madrid și Roma), și-a asigurat un cec de 230.565 euro și 585 puncte WTA, iar în finală o va întâlni pe învingătoarea dintre Garbine Muguruza Blanco (Spania, 7 WTA) și Elina Svitolina (Ucraina, 11 WTA).