Simona Halep s-a calificat cel puțin în semifinale în 4 din 5 turnee jucate în 2020 și a câștigat două titluri

19 septembrie 2020, 20:05

Două mingi de break a trebuit să anuleze Halep în debut de sfert cu Putintseva pentru ca imediat să câștige împotriva serviciului, favorizată de un procentaj de 3 ori mai bun avut pe al doilea retur.

Cu un plus de 46 la sută eficiență la punctele luate cu serviciul 2 și desprinsă la 4-1, Simona s-a impus în primul set după 31 de minute, timp în care a cumulat de două ori mai puține greșeli neforțate.

Accidentată înaintea meciului, Putințeva a cerut un time-out medical după manșa de început cedată, pentru ca, imediat ce Halep a făcut 2-0 cu break în setul secund, rusoaica naturalizată de Kazahstan să abandoneze la 47 de minute de la debutul sfertului de finală al „Internaționalelor Italiei” de la Roma.

Simona Halep a câștigat în acest an două turnee: la Dubai, în februarie, și la Praga, luna trecută, primul turneu disputat de româncă după pauza impusă de pandemie.