Simona Halep s-a calificat fără emoții în ”sferturi”, la turneul de la Shenzen

A treia jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, a acces în sferturile de finală ale primului său turneu din 2015, la Shenzen, după un meci fără istoric în fața rusoaicei Natalia Vikhlyanțeva (locul 588 în lume), scor 6-2, 6-2, la capătul unei partide care a durat o oră și un minut.

Constănțeanca de 23 de ani, aflată în premieră la această competiție, și-a asigurat astfel 60 de puncte și 8.934 de dolari

07 Ianuarie 2015, 09:37 (actualizat 07 Ianuarie 2015, 20:10) |
Simona Halep - în sferturile de finală la Shenzen

Românca, principala favorită a turneului, nu se mai duelase niciodată cu sportiva care va împlini 18 ani în data de 16 februarie. Aceasta, afltă la primul turneu WTA al carierei, dispusese în primul tur de germana de 20 de ani Anna-Lena Friedsam (poziția 93 în lume) cu scorul de 2-6, 6-3, 6-3.

"Nu a fost deloc uşor, adversara mea a jucat foarte bine şi este o jucătoare de mare viitor. A servit foarte bine în acest meci. Sunt bucuroasă, deoarece am jucat mai bine decât în primul tur. Mă simt mai bine pe zi ce trece şi îmi intru în formă. Vreau să merg cât mai departe, deoarece îmi place acest turneu. Vreau să mă bucur de prezenţa la acest turneu", a spus Simona Halep la finalul partidei.

Simona Halep - atracția serii la Shenzen
A treia jucătoare a lumii va lupta pentru un loc în semifinale cu sârboaica de 21 de ani Aleksandra Krunic (locul 84 mondial), pe care a mai învins-o și la Bucharest Open, în 2014, scor 6-2, 6-4 (în turul secund), atunci când adversara sa ocupa poziția 15 în lume. Sportiva născută la Moscova, care va împlini 22 de ani pe 15 martie, a trecut în prima manșă de chinezoaica Lin Zhu, scor 6-4, 7-6(4), iar în turul al doilea de slovaca Anna Schmiedlová (locul 73 WTA), scor 3-6, 7-6(1), 6-1.

Simona Halep are opt titluri WTA în palmares, după ce a câștigat, în 2013, competițiile de la NurnbergS-HertogenboschBudapestaNew HavenMoscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar în acest an turneul de la Doha și cel de la București. De asemenea, Simona Halep a mai jucat cinci finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011, la Bruxelles, în 2012, respectiv la Madrid și la Roland Garros în 2014.

În 2014, constănțeanca a ajuns în prima sa finală de Grand Slam, la Roland Garros, pierdută în fața Mariei Șarapova, în semifinale la Wimbledon, unde a fost învinsă de Eugenie Bouchard, și a participat pentru prima oară în carieră la Turneul Campioanelor, unde a fost învinsă în finală de Serena Williams.

La competiția din China au mai participat alte două românce, care au fost învinse încă din prima rundă:

Monica Niculescu (locul 46 WTA și cap de serie numărul 7) a fost eliminată de slovena Polona Hercog, scor 1-6, 5-7, după un meci de o oră și 27 de minute, iar Irina-Camelia Begu (poziția 41 mondială, a șasea favorită) a fost învinsă, scor 7-6(5), 4-6, 1-6, de Katerina Siniakova (Cehia, locul 83 WTA), după un meci care a durat 2 ore și 8 minute.

Cele două sportive au fost eliminate și din competiția de dublu: Monica Niculescu a făcut pereche cu Zarina Diyas (Kazahstan), și au fost învinse de ucrainencele Liudmila Kichenok și Nadiia Kichenok (6-4, 3-6, 5-10), iar Irina Begu și iberica Lara Arruabarrena, desemnate cap de serie numărul 2, au pierdut partida cu Luksika Kumkhum (Taiwan) / Lin Zhu (China), scor 5-7, 1-6.