Simona Halep s-a calificat dramatic în semifinalele de la Roland Garros, după ce a învins-o pe Elina Svitolina cu 3-6, 7-6, 6-0

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul patru mondial, s-a calificat spectaculos în semifinalele turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Șlem al anului, miercuri, după o revenire senzațională în sfertul de finală cu ucraineanca Elina Svitolina, câștigat cu 3-6, 7-6 (6), 6-0.

07 Iunie 2017, 17:20 (actualizat 07 Iunie 2017, 20:41) |
Un meci #halepic
 |  GALERIE FOTO

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de grand slam de la Roland Garros, după o partidă dramatică, la finalul căreia a învins-o pe Elina Svitolina (Ucraina) cu 3-6, 7-6, 6-0.

Românca a întors meciul de la un scor în care părea să nu mai aibă nicio șansă (3-6, 1-5) și a început să recupereze ghem după ghem, până a egalat la 5-5, apoi cele două au ajuns în tie-break, unde Simona a bătut cu 8-6. În tie-break Svitolina a avut și o minge de meci, când conducea cu 6-5, dar Simona a trecut cu bine peste acel moment și a punctat de 3 ori la rând, câștigând setul.

Simona Halep, după meciul dramatic cu Elina Svitolina
Simona Halep: "Nu știu cum am revenit în acest meci, dar sunt fericită că am reușit să fac aceasta. E o adversară foarte puternică, a jucat foarte bine la început, a șters liniile, fileul a fost cu ea la început, am fost răbdătoare însă. Sunt fericită că am reușit să revin și să câștig".

Corespondență de la Paris
Corepondentul TVR Daniel Chican a transmis primele impresii la cald, imediat după meci: A fost un meci în care nimeni, probabil, nu mai credea în victorie, decât poate Simona, care era în teren. Inclusiv Ion Țiriac a plecat de câteva ori din lojă, unde a stat alături de Nadia Comăneci. Nimeni din apropiații Simonei n-a schițat niciun gest, nici măcar atunci când conducea cu 4-0 în setul decisiv.

În semifinale, Simona Halep o va întâlni pe cehoaica Karolina Pliskova (nr. 3 WTA), care astăzi a trecut de Caroline Garcia (nr. 27 WTA), Franța, cu 7-6, 6-4. Halep o conduce pe Karolina Pliskova (Cehia) cu 5-1 în meciurile directe. Prima confruntare a avut loc în 2006, la junioare, într-un turneu din Belgia, când Simona s-a impus cu 7-5, 6-4. În 2015, Halep câştiga cu 6-4, 7-6 (4) în finală la Dubai, iar apoi se impunea şi în optimi la Indian Wells, cu 6-4, 6-4. Anul trecut, Simona învingea cu 6-4, 7-5 în sferturi la Sydney, după care Pliskova se impunea în Cupa Davis, cu 6-7 (4), 6-4, 6-2, ultimul duel, disputat anul trecut, la Montreal, încheindu-se tot cu victoria româncei, 6-3, 6-3, în optimi. De remarcat că toate meciurile au avut loc pe hard.

(w300) Podimul deJucătoarea română de tenis are deja experiența unei finale jucate la Roland Garros, în 2014, când a pierdut în fața Mariei Sharapova cu 4-6, 7-6, 4-6.

Halep bifează a patra sa semifinală de Grand Slam, celelalte două fiind la Wimbledon (2014) şi US Open (2015).