Simona Halep rămâne Regină la Montreal! "Nu am cedat deloc și cred că, pe final, a fost partea mentală mai importantă"

Numărul 1 mondial a câștigat finala Rogers Cup după un meci maraton de 2 ore și 42 de minute cu Sloane Stephens. Simona i-a luat americancei al doilea trofeu în acest an, după Roland Garros.

13 August 2018, 07:43 (actualizat 13 August 2018, 07:56) |
Halep, regină la Montreal!

Reeditarea finalei de la Roland Garros a început cu Simona la conducere.

Numărul 1 mondial a reușit două breakuri și s-a distanțat la 4-1. Americanca nu a renunțat și a reuşit să revină, egalând la 4. Halep a reuşit un nou break, dar nu a putut încheia setul și Stephens a preluat conducerea, cu 6-5.

Românca a salvat două mingi de set şi a trimis meciul în tie-break. Condusă cu 4-0 şi 5-1, Simona  a recuperat punct cu punct, s-a apropiat la 4-5, a salvat două noi mingi de set şi a reuşit să se impună dramatic, cu 8-6.

Scenariul s-a schimbat în actul secund.

Americanca s-a desprins la 3-1, a condus apoi cu 4-2, pentru a închide setul cu  6-3.

Decisivul a stat sub semnul echilibrului până la 2 egal.

Simona a reușit un break și s-a distanțat la 5-2.

Halep a irosit 3 mingi de meci, Stephens a avut o tresărire de orgoliu și s-a apropiat la 5-4, dar tot Simona a reuşit să încheie conturile cu 6-4, fructificând a patra sa minge de meci pentru al doilea triumf din carieră la Rogers Cup.