Simona Halep, ÎNVINSĂ de Maria Șarapova în finala de la Madrid

A cincea jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, a fost învinsă în prima finală a unui turneu de categorie Premier Mandatory din carieră, la Madrid, de Maria Șarapova (locul 9 în lume), scor 6-1, 2-6, 3-6, în ciuda unui debut fulminant de meci.

Constănțeanca de 23 de ani, aflată în a 12-a finală a carierei, va fi premiată cu 650 de puncte și 342.600 de euro.

11 Mai 2014, 19:40 (actualizat 16 Mai 2014, 01:08) |
Simona Halep a pierdut finala de la Madrid, în fața Mariei Șarapova

Cele două jucătoare se mai întâlniseră de două ori până acum, în 2012, iar rusoaica de 27 de ani, finalistă anul trecut, se impusese de fiecare dată: la Indian Wells (6-3, 6-4) și la Beijing (7-5, 7-5).

În acest turneu, românca le-a învins, rând pe rând, pe Julia Goerges, pe Lara Arruabarrena, pe Sabine Lisicki, pe Ana Ivanovic și pe Petra Kvitova.

Simona Halep a ajuns astfel pentru prima oară în carieră în această fază a competiției din capitala Spaniei: în ultimii 3 ani a fost învinsă în primul tur, iar în 2010 a fost eliminată în prima rundă a calificărilor.

După finală, românca a afirmat că nu este tristă că a pierdut, ci se bucură pentru parcursul avut:

"Am jucat foarte bine aici, iar acest turneu înseamnă enorm pentru mine. Vreau să mulţumesc tuturor celor care au fost alături de mine, echipei mele, dar şi familiei. Mulţumesc şi fanilor care m-au încurajat în această săptămînă.

Nu sînt tristă pentru că am pierdut, ci sînt tristă că această săptămînă minunată s-a terminat. Vreau să revin şi anul viitor la Madrid şi să fac un turneu bun".

De partea cealaltă, Maria Șarapova, a vorbit la superlativ despre Simona Halep:

"Ce săptămână! Anul trecut am pierdut finala şi îmi doream foarte mult ca în acest an să reuşesc mai mult. A fost o săptămână fantastică. Am mai jucat cu Simona de două ori, dar acum ea este cu adevărat la un alt nivel. Nu ştiu cum am reuşit. În primul set nu i-am pus probleme, acesta este tenisul pe care îl poate juca ea. Ştiam că trebuie să joc diferit după primul set pentru a câştiga meciul. Pentru mine toate turneele sunt importante. Anul trecut am fost aproape, iar astăzi nu am avut un prim set bun, dar ştiam că nu este totul terminat".

În acest an, Simona Halep a ajuns pentru prima oară în carieră în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam, la Australian Open, a mai ajuns în semifinale la Indian Wells, și a cucerit al șaptelea titlu WTA din carieră, la Doha.

Românca are opt titluri WTA în palmares, după ce a câștigat, anul trecut, competițiile de la NurnbergS-HertogenboschBudapestaNew Haven, Moscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar în acest an turneul de la Doha. De asemenea, Simona Halep a mai jucat trei finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011 şi la Bruxelles, în 2012.