Simona Halep - în turul al III-lea la Wimbledon, cel mai bun rezultat al său pe iarba londoneză

A treia jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, s-a calificat în turul al treilea al turneului de la Wimbledon, după un meci mai greu decât se aștepta în fața ucrainiencei Lesia Tsurenko (locul 170 WTA), scor 6-3, 6-4, după un meci de o oră și 49 de minute.

Constănţeanca de 22 de ani şi-a asigurat astfel 71.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA.

27 Iunie 2014, 15:58 (actualizat 02 Iulie 2014, 15:46) |
Simona Halep

Simona Halep a pierdut surprinzătorul setul al doilea, deși a condus la un moment dat cu 3-1. Tsurenko a reușit însă două break-uri consecutive, astfel că a reușit să trimită meciul în decisiv. Jucătoarea de pe locul 3 mondial a avut ceva emoții și în ultimul set, chiar dacă a condus cu 4-1: la scorul de 5-3 și-a pierdut serviciul, dar avea să închidă partida în game-ul următor, cu un break.

Până acum, cele două jucătoare se mai întâlniseră de trei ori: românca s-a impus de două ori, iar o dată, în 2012, la Linz (Austria), sportiva de 25 de ani originară din Vladimirec s-a retras la scorul de 0-3 în primul set. Celelalte două întâlniri au avut loc în 2009, la Opole (Polonia), scor 6-4, 7-5, și în 2013 la s-Hertogenbosch, scor 6-3, 6-1.

Așadar, Simona Halep și-a depășit cele mai bune performanțe la Wimbledon: în 2011 a ajuns în turul secund pentru a fi învinsă de Serena Williams (6-3, 2-6, 1-6), iar în 2013 a pierdut în această fază contra chinezoaicei Na Li (2-6, 6-1, 0-6). În 2010 nu a trecut de calificări, iar în 2012 a fost eliminată în primul tur.

În acest an, Simona Halep a ajuns în premieră în finala unui turneu de Grand Slam, la Roland Garros, după ce a atins "sferturile" la Australian Open. De asemenea, a mai ajuns în semifinale la Indian Wells, a cucerit al șaptelea titlu WTA din carieră, la Doha, și a fost învinsă în finala turneului de la Madrid de Maria Șarapova.

Românca are opt titluri WTA în palmares, după ce a câștigat, anul trecut, competițiile de la NurnbergS-HertogenboschBudapestaNew Haven, Moscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar în acest an turneul de la Doha. De asemenea, Simona Halep a mai jucat trei finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011 şi la Bruxelles, în 2012.