Simona Halep, în "sferturi" la Roma, după o nouă victorie splendidă, în faţa Robertei Vinci

Jucătoarea de tenis Simona Halep a acces în sferturile de finală ale turneului de la Roma, după ce a învins-o pe una dintre favoritele publicului, Roberta Vinci, scor 6-4, 6-2.

16 Mai 2013, 17:39 |
Simona Halep

Simona Halep (locul 64 WTA) a reuşit a patra victorie impresionantă la Roma, în faţa Robertei Vinci (poziţia 15 mondială), scor 6-4, 6-2, după o partidă care a durat o oră şi 10 minute.

Astfel, constănţeanca de 21 de ani şi-a asigurat 39.548 de euro şi 225 de puncte WTA.

Până acum, la Roma, Halep le învinsese pe Daniela Hantuchova, Svetlana Kuzneţova şi pe Agnieszka Radwanska.

Aceasta a fost a doua victorie a româncei în faţa italiencei de 30 de ani, din patru partide, după cea de la Barcelona, de anul trecut, scor 6-1, 6-3. Vinci a învins-o pe Halep în 2012 şi în 2013, la Paris (6-4, 6-4 şi 6-0, 6-3).

Pentru loc în semifinalele turneului, românca se va duela cu Jelena Jankovic, în faţa căreia s-a impus anul trecut, la Bruxelles, scor 6-2 3-6 7-6(3). Celălalt meci dintre cele două jucătoare a fost câştigat de belgrădeanca de 28 de ani, scor 6-4, 4-6, 7-5, la US Open, în 2010.

Simona Halep se află pentru a doua oară în carieră pe taboul principal al competiţiei din capitala Italiei. În precedentele rânduri nu a depăşi turul I:

• în 2011 a fost eliminată de Virginie Razzano (Franţa), scor 6-7(3), 0-6
  • în 2012 a fost învinsă de Venus Williams, scor 3-6, 4-6

La turneul de la Roma au mai participat alte două românce: Monica Niculescu (locul 46 WTA) a fost învinsă de chinezoaica Shuai Peng (numărul 38 mondial), scor 4-6, 6-3, 6-2, iar Sorana Cîrstea (poziţia 26 WTA) a pierdut fără drept de apel în faţa niponei Ayumi Morita, scor 1-6, 3-6.