Simona Halep - în ”sferturi” la Openul Bucureștiului

A treia jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, s-a calificat fără să forțeze în sferturile de finală ale Openului de la București, după ce a trecut de Aleksandra Krunic (locul 15 WTA), scor 6-2, 6-4, la capătul unei partide de o oră și 11 minute.

Astfel, constănțeanca de 22 de ani, care nu se mai întâlnise niciodată cu jucătoarea sârbă de 21 de ani născută la Moscova, și-a asigurat 60 de puncte WTA și 5.900 dolari.

10 Iulie 2014, 20:29 (actualizat 10 Iulie 2014, 21:54) |
Simona Halep / FOTO: contul de Facebook al Simona Halep- Top 10 WTA

După un prim set lejer, în care a izbutit două break-uri la scorul de 2-2 și 4-2, Simona Halep și-a redus intensitatea jocului, astfel că adversara sa a reușit trei puncte pe serviciul său în setul al doilea. De altfel, după ce fiecare sportivă și-a câștigat serviciul, a urmat o serie de 6 break-uri consecutive. Imediat după ce Krunic a realizat ultimul break însă, la scorul de 3-4, românca a reușit un contra-break alb și a închis partida pe propriul serviciu în stil de mare jucătoare.

La finalul partidei, a treia jucătoare a lumii a acuzat oboseala:

"Mă simt foarte bine. Vremea a fost dificilă, cu umiditate mare şi am transpirat mult. Organizarea este foarte bună şi nu a trebuit să aştept mult ca să intru pe teren. În setul al doilea am simţit oboseala în braţ şi picioare. A fost un moment de cădere, dar am revenit şi am câştigat setul şi meciul. A fost o confruntare grea, adversara mea a fost o luptătoare şi a jucat până la ultima minge.

Sunt obişnuită să joc în fiecare zi, sunt OK acum.

Am emoții să joc în fața românilor, dar sunt emoţii pozitive, îmi face plăcere să joc acasă, au fost meciuri frumoase ieri şi azi şi mâine sigur va veni din nou publicul să mă susţină".

Pentru un loc în semifinale, Simona Halep o va înfrunta pe iberica de 22 de ani Lara Arruabarrena-Vecino (poziția 120 WTA), pe care a mai învins-o de două ori de-a lungul timpului: în 2013, la Hobart (6-3, 6-2), și în acest an, la Madrid (6-4, 6-4). De remarcat că românca a câștigat de fiecare dată competițiile de-a lungul cărora a jucat contra spanioloaicei originară din San Sebastián.

În turul al treilea la Bucharest Open mai este prezentă o singură româncă, Monica Niculescu.

În acest an, Simona Halep a ajuns în premieră într-o finală de Grand Slam, la Roland Garros și în semifinale la Wimbledon, după ce a atins "sferturile" la Australian Open. De asemenea, a mai ajuns în semifinale la Indian Wells, a cucerit al șaptelea titlu WTA din carieră, la Doha, și a fost învinsă în finala turneului de la Madrid de Maria Șarapova.

Românca are opt titluri WTA în palmares, după ce a câștigat, anul trecut, competițiile de la NurnbergS-HertogenboschBudapestaNew HavenMoscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar în acest an turneul de la Doha. De asemenea, Simona Halep a mai jucat trei finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011 şi la Bruxelles, în 2012.

Pe de altă parte, în primul tur al Openului Bucureștiului, Andreea Mitu (poziția 211 mondială) a fost învinsă de poloneza Katarzyna Piter, scor 0-6, 6-1, 6-7(5), Raluca Ioana Olaru (locul 887 WTA) a fost eliminată de italianca Karin Knapp, scor 6-1, 6-3, Alexandra Cadanțu (poziția 97 în lume) a pierdut la cehoaica Petra Cetkovska, scor 6-3, 6-2, Irina-Camelia Begu (locul 64 WTA) a fost depășită de olandeza Kiki Bertens, scor 6-0, 3-6, 6-2, în timp ce Alexandra Dulgheru (poziția 98 mondială) nu a avut nicio șansă în fața favoritei numărul 2, italianca Roberta Vinci (locul 24 WTA): 2-6, 3-6.