Simona Halep, în ”sferturi” la Madrid. O va înfrunta pe Ana Ivanovic

A cincea jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid, grație victoriei dificile contra germanei Sabine Lisicki (poziția 16 în lume), scor 5-7, 6-3, 6-2, la capătul unui meci de 2 ore și 15 minute.

Constănțeanca de 23 de ani și-a asigurat astfel 215 puncte și 87.680 de euro și o va întâlni pe Ana Ivanovic, care a învins-o la București, în Fed Cup.

08 Mai 2014, 23:53 |
Simona Halep

Simona Halep a ajuns astfel pentru prima oară în carieră în această fază a competiției din capitala Spaniei: în ultimii 3 ani a fost învinsă în primul tur, iar în 2010 a fost eliminată în prima rundă a calificărilor.

Până acum, românca și germana care a eliminat-o pe Irina Begu în turul anterior nu se duelaseră decât de două ori: în 2011, la Stanford, s-a impus nemțoaica de 24 de ani (6-1, 6-2), iar anul trecut, la Miami, a câștigat Simona Halep (6-2, 3-6, 7-5).

Și în duelurile cu Ana Ivanovic, scorul este tot egal, 1-1, în turneele WTA, ambele jucate anul trecut: la Doha, românca s-a retras după primul set, câștigat de belgrădeanca de 26 de ani (6-3), iar la Sofia, la WTA Tournament of Champions, Halep a fost cea care s-a impus (2-6, 6-1, 6-3).