Simona Halep - în ”sferturi” la Doha, unde o va întâlni pe Sara Errani

A zecea jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, a acces în sferturile de finală ale turneului de la Doha, după succesul relativ lejer în fața germanei Annika Beck, scor 6-4, 6-1, care a durat o oră și 12 minute de joc.

Constănțeanca de 22 de ani și-a asigurat astfel 50.700 de dolari și 190 de puncte WTA.

13 Februarie 2014, 23:17 (actualizat 13 Februarie 2014, 23:21) |
Simona Halep

Simona Halep, care se va duela pentru un loc în semifinale cu învingătoarea Monicăi Niculescu, italianca Sara Errani (favorită nr. 4, locul 7 WTA), a reușit să câștige toate game-urile pe serviciul adversarei, a reușit un meci foarte bune, chiar dacă a acuzat probleme de oboseală, precum și dureri la una din glezne. De remarcat și faptul că românca și-a pierdut de 4 ori serviciul în primul set și o singură dată în al doilea.

Halep se mai întâlnise o singură dată cu Beck, până acum, anul trecut, la 's-Hertogenbosch, unde se impusese cu 6-1, 2-6, 6-3. Constănțeanca avea, de altfel, să și câștige acel turneu.

Cea mai bine clasată româncă din ierarhia WTA se află pentru a treia oară la Doha: în 2012 a fost învinsă în ”optimi” de lidera mondială de atunci, Viktoria Azarenka (3-6, 1-6), iar în 2013 s-a retras după primul set, în meciul cu sârboaica Ana Ivanovic, din motive medicale.