Simona Halep-în "sferturi" la Cincinnati, după primul triumf din carieră în faţa Samanthei Stosur

Jucătoarea de tenis Simona Halep (locul 25 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati, după ce a dispus în premieră de Samantha Stosur (poziţia 11 în lume), scor 6-4, 4-6, 6-2, în urma unui meci care a durat aproape 2 ore.

În turul precedent, constănţeanca de 21 de ani o învinsese pe câştigătoarea Wimbledon-ului din acest an, Marion Bartoli, care a afirmat, imediat după aceea, că s-a retras astfel din tenis.

16 August 2013, 05:09 (actualizat 16 August 2013, 17:21) |
Simona Halep, in sferturi la Cincinnati

Accederea în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati i-a adus Simonei Halep 225 de puncte WTA şi 49.040 de dolari.

Românca şi-a adjudecat primul set graţie a două break-uri, la scorul de 1-1 şi 3-3, după ce şi-a pierdut propriul serviciu la scorul de 3-2. Constănţeanca a pierdut al doilea set în urma unui break izbutit de Stosur la scorul de 5-4, în al doilea cel mai lung game al partidei: 13 schimburi de mingi (cel mai lung a avut loc în setul decisiv, la scorul de 1-1, tot pe serviciul româncei: 15 schimburi de mingi).

Simona Halep a început setul al treilea cu un break alb, a repetat această performanţă la scorul de 4-2, după care a închis partida fără emoţii, din a doua minge de meci.

Până acum, românca pierduse toate meciurile în faţa australiencei de 29 de ani: în 2010 şi 2011, la Roland Garros (7-5, 6-1, respectiv 6-0, 6-2), şi în 2012, la Montreal (Halep s-a retras, din motive medicale, la scorul de 5-7, 4-4).

Cealaltă româncă de pe tabloul principal de la acest turneu, Monica Niculescu (locul 43 în lume), a fost învinsă în turul al doilea, la Cincinnati, de Caroline Wozniacki (poziţia 10 WTA), scor 4-6, 3-6, astfel că a plecat acasă cu 70 de puncte şi 12.200 de dolari.

A patra favorită a turneului de la Cincinnati, Agneszka Radwanska, şi-a anunţat retragerea din competiţie, întrucât şi-a dorit să fie alături de familia sa, după decesul bunicului ei. Poloneza de pe locul 4 WTA urma să o întâlnească pe Na Li (poziţia 5 mondială), în "sferturi".