Simona Halep, în ”sferturi” la Australian Open, după o partidă sclipitoare contra Jelenei Jankovic

Simona Halep (locul 11 WTA) s-a calificat luni în premieră în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam, după impresionanta victorie contra Jelenei Jankovic la Australian Open, scor 6-4, 2-6, 6-0, după un meci de o oră și 50 de minute.

Pentru un loc în semifinale, constănțeanca de 22 de ani, care și-a asigurat deja 270.000 de dolari australieni și 430 de puncte WTA, o va întâlni a patra oară în carieră pe slovaca Dominika Cibulkova.

20 Ianuarie 2014, 07:05 (actualizat 20 Ianuarie 2014, 19:31) |
Simona Halep, calificată în sferturi

Belgrădeanca de 28 de ani (locul 8 în lume), semifinalistă la Australian Open în 2008, câștiga primul duel cu Halep, în 2010, la US Open (scor 6-4, 4-6, 7-5), dar urma să le piardă pe următoarele două, la Bruxelles (6-2, 3-6, 7-6), în 2012, și la Roma (4-6, 6-0, 7-5), anul trecut.

La finalul partidei, Simona Halep, care va intra în top 10 mondial, a afirmat că și-a îndeplinit astfel obiectivul autoimpus anul trecut, de a ajunge în ”sferturile” unui Grand Slam, a adăugat că va încerca să-și îmbunătățească și mai mult jocul.

"Visul meu înainte să înceapă anul a fost să ajung în sferturi la un Grand Slam. Sunt foarte fericită, am jucat foarte bine astăzi. În setul trei am jucat cel mai bun tenis al meu. A fost un meci greu, dar vreau să mă bucur şi să încerc să joc cât mai bine în runda următoare, va fi foarte dificil. Vreau să fiu fericită pe teren şi să dat totul, să mă mişc bine şi să fiu relaxată. Este şansa mea şi trebuie să lupt pentru ea.

Jelena Jankovic a jucat foarte bine în setul doi. Am fost puţin obosită după primul set, nu ştiu de ce, dar energia mea era la pământ. Apoi, la 5-2, mi-am spus că trebuie să pierd setul şi să revin în al treilea. Am fost la baie şi apoi am fost pregătită pentru setul trei. Mi-am spus că nu am nimic de pierdut. Este şansa mea să lupt pentru fiecare punct şi pentru meci, pentru visul meu.

În Top 10 sunt jucătoare foarte puternice. Luptă pentru fiecare punct şi joacă foarte bine până la final. Este greu. Mai multă presiune, vrei tot timpul să câştigi. Nu este uşor, dar vreau să-mi îmbunătăţesc jocul”, a spus Simona Halep.

Sportiva a afirmat că ”și-a dat drumul la joc” după turneul de anul trecut de la Madrid și după ce a învins-o pe Agnieska Radwanska, la Roma.

"Domnul Ţiriac mi-a dat un wild card. M-a ajutat mult. Am pierdut în primul tur, dar am jucat vreo trei ore. Am simţit că pot ajunge la un nivel foarte bun în tenis. A urmat Roma, unde am învins-o pe Radwanska, iar înainte de asta credeam că este imposibil s-o înving, deoarece jocul ei este foarte diferit, ciudat. Nu este uşor să joci cu ea. Apoi am căpătat încredere că pot învinge jucătoare de top şi pot ajunge sus".

Jucătoarea de tenis a mai dezvăluit că nu-i place prea mult să fie în atenția presei, dar le-a mulțumit celor care o încurajează.

"Românii au făcut lucruri frumoase pentru mine anul trecut. Am fost pe primele pagini. Dar pentru mine nu este o mare plăcere, pentru că obosesc să mă duc la televiziuni. Vreau să fiu concentrată la tenis, pentru că tenisul nu te aşteaptă. Trebuie să rămâi concentrat şi să lupţi pentru fiecare ocazie. Vreau să le mulţumesc românilor pentru că mă sprijină. Am auzit că şi acum sunt alături de mine".

În sferturile de finală de la Melbourne, Simona Halep se va duela cu slovaca de 24 de ani Dominika Cibulkova (poziția 24 în lume), care a dispus surprinzător de Maria Șarapova, scor 3-6, 6-4, 6-1, după o partidă de 2 ore și 10 minute. Românca nu a învins-o pe actuala sa adversară, aflată și ea în premieră în această fază a competiției, decât o singură dată, în 2012, la Bruxelles (0-6, 6-4, 6-3), și a pierdut meciurile din 2011, de la 's-Hertogenbosch (6-3, 6-0), și din 2013, de la Indian Wells (7-5, 7-6).

Cea mai bine clasată româncă în topul tenisului mondial a mai ajuns o singură dată în carieră atât de departe într-un turneu de la Grand Slam, anul trecut la US Open, când a fost învinsă de italianca Flavia Pennetta.

De partea cealaltă, slovaca originară din Bratislava a mai ajuns în sferturile de finală ale celorlalte trei turnee de Grand Slam: în 2009 la Roland Garros (unde s-a oprit în semifinale), în 2010 la US Open, iar în 2011 la Wimbledon.

Cel mai bun rezultat al Simonei Halep la Australian Open s-a înregistrat în 2011, când a ajuns în turul al treilea, unde a fost învinsă categoric de poloneza Agnieszka Radwanska, scor 1-6, 2-6. La celelalte participări pe tabloul principal, în 2010, 2012 și 2013, constănțeanca a fost eliminată în runda inaugurală.

Simona Halep participă la al doilea turneu al anului, după cel de la Sydney, unde a fost învinsă în prima rundă de americanca Madison Keys (locul 36 mondial), scor 1-6, 4-6. Românca a primit un punct WTA și 5.385 de dolari.