Simona Halep - în semifinale la Madrid. Va lupta pentru finală cu Petra Kvitova

A cincea jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, a acces vineri în semifinalele turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid, după ce a trecut în ”sferturi” de belgrădeanca Ana Ivanovic, scor 6-2, 6-2, după un joc de doar o oră.

Astfel, constănțeanca de 22 de ani și-a asigurat 390 de puncte și 172.425 de euro, într-un turneu unde finalista va primi 650 de puncte și 342.600, iar învingătoarea, 1.000 de puncte și 698.720 de euro.

09 Mai 2014, 17:14 (actualizat 09 Mai 2014, 17:38) |
Simona Halep / FOTO: newhavenopen.com

În duelurile cu Ana Ivanovic (locul 12 WTA), scorul era egal, 1-1, în turneele WTA, ambele jucate anul trecut: la Doha, românca s-a retras după primul set, câștigat de belgrădeanca de 26 de ani (6-3), iar la Sofia, în semifinale la WTA Tournament of Champions, Halep a fost cea care s-a impus (2-6, 6-1, 6-3). Totuși, sârboaica a învins-o pe Simona Halep în Fed Cup, la București.

În acest meci, Simona Halep a fost susținută frenetic, din tribune, de un grup de români.

Pentru un loc în finală, românca va da piept cu Petra Kvitova (poziția 6 în lume), pe care a învins-o clar în finala de la New Haven din 24 august 2013, scor 6-2, 6-2. În acel moment, constănțeanca se afla pe poziția 23 în lume.

Kvitova (24 de ani) a beneficiat de abandonul liderei mondiale Serena Williams,  din cauza unor dureri la coapsa stângă. Din acest motiv, americanca de 33 de ani nu va participa nici la următoarea competiţie, turneul de la Roma.

Simona Halep a ajuns astfel pentru prima oară în carieră în această fază a competiției din capitala Spaniei: în ultimii 3 ani a fost învinsă în primul tur, iar în 2010 a fost eliminată în prima rundă a calificărilor.

În acest an, Simona Halep a ajuns pentru prima oară în carieră în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam, la Australian Open, a mai ajuns în semifinale la Indian Wells, și a cucerit al șaptelea titlu WTA din carieră, la Doha.