Simona Halep, în semfinale la Bruxelles, după o victorie superbă în faţa Dominikăi Cibulkova

Jucătoarea de pe locul 49 WTA s-a calificat în semifinalele turneului pe zgură de la Bruxelles, după ce a dispus, în sferturile de finală, de slovaca Dominika Cibulkova, favorită numărul 4 şi locul 16 WTA, în trei seturi, scor 0-6, 6-4, 6-3.

24 Mai 2012, 21:31 (actualizat 24 Mai 2012, 22:19) |
Simona Halep, în faţa unei noi performanţe

Simona Halep a izbutit un al treia meci excelent la turneul de la Bruxelles şi a obţinut calificarea în semifinale. După ce le-a învins pe Jelena Jankovic (6-2, 3-6, 7-6) şi pe Monica Niculescu (6-1, 6-1), constănţeanca de 20 de ani a obţinut o victorie superbă în faţa Dominikăi Cibulkova, scorul de 0-6, 6-4, 6-3, în urma unui meci care a durat două ore şi cinci minute.

Turneul de la Bruxelles este dotat cu premii totale în valoare de 637,000 de dolari.

Partida a fost întreruptă din cauza ploii în setul al treilea, la scorul de 3-0 pentru Simona Halep, care urma să servească. Până atunci, meciul durase o oră şi 34 de minute.

Simona Halep şi-a adjudecat astfel 200 de puncte WTA şi 30.500 de euro, în timp ce slovaca de pe locul 16 WTA va fi premiată cu 120 de puncte WTA şi cu un cec de 16.375 de euro.

Acesta a fost cel de-al doilea meci dintre cele două jucătoare. Anul trecut, la 'S-Hertogenbosch, Cibulkova a învins-o uşor pe Halep, scor 6-3, 6-0.

În semifinale, românca va juca împotriva suedezei Sonia Arvidsson (poziţia 62 mondială). Jucătoarea noastră nu s-a mai întâlnit niciodată cu jucătoarea de 28 de ani, originară din Halmstadt.