Simona Halep - în prima semifinală a anului, la Doha, după ce a bătut-o măr pe Sara Errani

A zecea jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, s-a calificat fără emoții în semifinalele turneului de la Doha, chiar dacă a jucat împotriva favoritei numărul 4, italianca Sara Errani, de care a dispus în doar 52 de minute, cu scorul de 6-2, 6-0.

Constănțeanca de 22 de ani, care se va duela pentru un loc în finală cu cea care a eliminat-o pe Sorana Cîrstea, poloneza Agnieszka Radwanska, și-a asigurat 350 de puncte WTA și 110.100 de dolari.

14 Februarie 2014, 18:32 (actualizat 14 Februarie 2014, 19:51) |
Simona Halep

Românca a jucat formidabil în fața jucătoarei care a câștigat Roland Garros-ul în 2012, astfel că în primul set a reușit două game-uri albe și două break-uri, iar adversara sa și-a câștigat prima dată serviciul la scorul de 4-0. Până la sfârșitul partidei, sportiva de pe a zecea poziție a lumii a reușit 32 de lovituri câștigătoare, multe dintre ele de mare efect, față de doar 13 ale italiancei.

În ”optimi”, Sara Errani, clasată pe locul 7 mondial, o învinsese pe Monica Niculescu.

Halep și bologneza de 26 de ani nu se mai întâlniseră decât o singură dată până acum, anul trecut, la Miami, unde italianca s-a impus lejer, scor 6-1, 6-0.

Cea mai bine clasată româncă din ierarhia WTA se află pentru a treia oară la Doha: în 2012 a fost învinsă în ”optimi” de lidera mondială de atunci, Viktoria Azarenka (3-6, 1-6), iar în 2013 s-a retras după primul set, în meciul cu sârboaica Ana Ivanovic, din motive medicale.

La dublu, perechea Monica Niculescu / Klara Zakopalova a ratat accesul în semifinale, în fața favoritelor numărul 2, Su-Wei / Shuai Peng (Taiwan / China), scor 1-6, 1-6, după doar 52 de minute. Învinsele, care au câștigat în 2014 turneele de la Shenzen și de la Hobart, au plecat acasă cu 190 de puncte și 15.880 de dolari.