Simona Halep - în ”optimi” la Madrid pentru prima oară în carieră

A cincea jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, s-a calificat fără emoții în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid, după victoria în fața ibericei Lara Arruabarrena, scor 6-4, 6-4, la capătul unui meci fără istoric, de o oră și 22 de minute.

Monica Niculescu a părăsit competiția de dublu în turul al doilea.

07 Mai 2014, 13:36 |
Simona Halep

Astfel, constănțeanca de 23 de ani și-a asigurat 120 de puncte și 45.530 de euro, urmând a se duela pentru un loc în ”sferturi” cu învingătoarea din partida din această seară, dintre Irina-Camelia Begu (poziția 117 în lume) și Sabine Lisicki (locul 16 WTA).

Simona Halep a ajuns astfel pentru prima oară în carieră în această fază a competiției din capitala Spaniei: în ultimii 3 ani a fost învinsă în primul tur, iar în 2010 a fost eliminată în prima rundă a calificărilor.

Românca nu se mai duelase decât o singură dată cu Lara Arruabarrena, anul trecut, la Hobart, când s-a impus cu 6-3, 6-2.

Pe de altă parte, perechea Monica Niculescu/Klara Koukalova (România/Cehia) a ratat, tot miercuri, calificarea în sferturile de finală ale probei de dublu din acest turneu, în urma înfrângerii, scor 6-4, 6-1, în fața americancelor Raquel Kops-Jones/Abigail Spears, cap de serie numărul 6. Învinsele vor fi împărți 120 de puncte WTA şi un cec de 13.800 de euro.