Simona Halep - în ”optimi” la Indian Wells. Evoluție oscilantă cu Varvara Lepchenko

A treia jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, a acces în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells. Constănțeanca de 23 de ani a învins-o luni pe americanca Varvara Lepchenko (poziția 31 WTA) la capătul unei partide de două ore și 13 minute, scor 6-1, 3-6, 6-1.

Românca și-a asigurat 120 de puncte și 59.185 de dolari, iar pentru un loc în ”sferturi” va lupta contra Karolinei Pliskova (Cehia, locul 15 în lume), pe care a învins-o luna trecută în finala de la Dubai.

16 Martie 2015, 08:24 (actualizat 17 Martie 2015, 18:10) |
Simona Halep / FOTO: wtafinals.com

După un prim set fără probleme deosebite, însă în fața unei adversare tenace și bine pregătită fizic, Simona Halep s-a descurcat mult mai greu în fața americancei de origine uzbekă, astfel că și-a pierdut serviciul la scorul de 1-2 în cel de-al doilea set, chiar dacă a condus cu 40-15. Apoi, la scorul de 2-4 și 3-5 a irosit câte două mingi de break, astfel că Lepchenko a trimis partida în decisiv, cu mențiunea că a ratat o minge de set și la scorul de 2-5, pe serviciul româncei.

Setul al treilea a debutat nefericit pentru Simona Halep, care și-a pierdut serviciul în chiar game-ul inaugural, însă apoi a izbutit să câștige toate celelalte game-uri rămase, deși americanca a opus o rezistență admirabilă pe propriul serviciu.

"A fost un meci greu. Mereu este dificil să joc împotriva ei, pentru că este stângace. Am dat totul pentru victorie. Sunt bucuroasă că am putut să lupt până la final pentru victorie. Le mulţumesc fanilor pentru că vin să mă sprijine peste tot. Sînt entuziasmată să mă aflu aici şi încerc să joc cel mai bun tenis al meu", a declarat Simona Halep după meci.

La sfârșitul lunii februarie, românca nu știa dacă va participa la turneul de la Indian Wells, din cauza unei accidentări în zona coastelor.

Simona Halep o mai învinsese pe Varvara Lepchenko și în runda a doua de la Australian Open în 2014, scor 4-6, 6-0, 6-1. Sportiva de 28 de ani originară din Tașkent a dispus în turul al III-lea de iberica Garbine Muguruza (poziția 22 mondială), cu 6-4, 7-5.

În 2014, Simona Halep a fost eliminată în semifinale la Indian Wells, de poloneza Agnieszka Radwanska, cel mai bun rezultat al său la această competiție. În 2011 și în 2013 s-a oprit în runda a doua, iar în 2012 a ajuns până în turul al treilea, când a fost învinsă de Maria Șarapova (3-6, 4-6).

În primul turneu disputat în acest an, a treia jucătoare a lumii a cucerit al nouălea trofeu WTA, la Shenzen, după o evoluție sclipitoare, apoi s-a retras de la turneul de la Sydney, din cauza unor probleme la stomac. La Australian Open, a fost stopată în ”sferturi” de rusoaica Ekaterina Makarova (locul 11 WTA), scor 4-6, 0-6, după care a cucerit al 10-lea titlu WTA, la Dubai.

Înainte de succesul din Emiratele Arabe Unite, Simona Halep avea 9 titluri în palmares, după ce a câștigat, în 2013, competițiile de la NurnbergS-HertogenboschBudapestaNew HavenMoscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar anul trecut turneul de la Doha și cel de la București. În 2015, românca s-a impus la turneul de la Shenzen. De asemenea, Simona Halep a mai jucat cinci finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011, la Bruxelles, în 2012, respectiv la Madridla Roland Garros și de la Turneul Campioanelor, în 2014.