Simona Halep, în finala turneului de la Bruxelles

Jucătoarea de tenis Simona Halep s-a calificat, vineri, în finala turneului de la Bruxelles, dotat cu premii totale de 637.000 de euro, după ce a dispus în penultimul act de suedeza Sofia Arvidsson în două seturi, scor 6-4, 6-3.

25 Mai 2012, 18:49 (actualizat 27 Mai 2012, 12:33) |
Simona Halep, în faţa unei noi performanţe

Simona Halep (locul 49 WTA) va disputa sâmbătă prima finală a anului pe zgura de la Bruxelles, constănţeanca de 20 de ani calificându-se în finală după un meci fără istoric în faţa suedezei Sofia Arvidsson, scor 6-4, 6-3, într-o oră şi 20 de minute.

Halep, care şi-a asigurat deja 320 de puncte WTA şi 57.000 de euro, se va întâlni în finală cu principala favorită, poloneza Agnieszka Radwanska (locul 3 WTA), care a învins-o, în cealaltă semifinală, pe Kaia Kanepi (Estonia, poziţia 25 mondială) cu scorul de 7-6, 6-3.

Constănţeanca se va întâlni pentru a doua oară cu Radwanska, după duelul din Şaisprezecimi, de anul trecut, de la Australian Open, când Halep a fost învinsă fără drept apel, scor 1-6, 2-6.

Jucătoarea noastră, care participă pentru prima dată la acest turneu, a avut un parcurs de senzaţie până acum: în primul tur a învins-o pe Jelena Jankovic (locul 21 mondial), scor 6-2, 3-6, 7-6), în turul al doilea a eliminat-o pe Monica Niculescu (poziţia 34 WTA), scor 6-1, 6-1, iar în "sferturi" a obţinut o victorie superbă în faţa slovacei Dominika Cibulkova (locul 16 mondial), scorul de 0-6, 6-4, 6-3.

Simona Halep nu are în palmares niciun titlu WTA, iar cea mai înaltă poziţie în ierarhia mondială de până acum a fost locul 40, în 26 septembrie 2011.