Simona Halep - în finală la Dubai, după un meci sclipitor în fața Carolinei Wozniacki

A patra jucătoare a lumii, Simona Halep, a acces în premieră în finala turneului WTA de la Dubai, după ce s-a impus în fața danezei Carolinei Wozniacki (locul 5 în lume), scor 2-6, 6-1, 6-1, la capătul unui meci de o oră și 41 de minute, în care a fost susținută frenetic de numeroși români.

Constănțeanca de 23 de ani și-a asigurat astfel 585 de puncte și 227.860 de dolari.

20 Februarie 2015, 20:22 (actualizat 20 Februarie 2015, 21:22) |
Simona Halep, la turneul de la Dubai / FOTO: dubaidutyfreetennischampionships.com
Simona Halep, la turneul de la Dubai
Statistica partidei

Acesta a fost al treilea meci dintre cele două sportive, după cele din 2012, de la Dubai (6-2, 6-3 pentru daneză), și 2013, de la New Haven (6-2, 7-5 pentru Halep).

Săptămâna trecută, românca îşi exprima speranţa că se va obişnui repede cu suprafaţa de joc din Emiratele Arabe Unite.

Simona Halep a început foarte slab meciul de vineri, astfel că daneza și-a impus ușor jocul și a câștigat fără emoții primul set. Românca nu a pus probleme pe serviciul adversarei, care a reușit două break-uri, la scorul de 2-1 și 5-2, și a comis numeroase erori neforțate, în fața unei jucătoare care a încercat să joace cât mai în forță posibil.

Din setul al doilea, partida a luat o turnură spectaculoasă în favoarei constănțencei, care a servit mult mai bine, a trimis mingi mai lungi și mai precise, iar daneza, fixată deseori în afara terenului de joc, a fost nevoită să alerge enorm pentru a returna mingile pe cât de variate, pe atât de spectaculoase trimise de Simona Halep.

Statistica partidei:

(w400) Statistica

Pentru trofeu, Simona Halep va juca în premieră contra cehoacei Karolina Pliskova (locul 18 WTA), care a dispus în cealaltă semifinală de iberica Garbine Muguruza (a 24-a jucătoare a lumii), scor 6-4, 5-7, 7-5. Câștigătoarea turneului va fi premiată cu 900 de puncte și 456.000 de dolari.

"Mă simt senzaţional aici. A fost un meci greu, pentru că Wozniacki a alergat foarte mult şi a pus presiune pe mine. Mă bucur că am avut parte de un public minunat, chiar nu pot să pierd când am alături astfel de fani. Cred că am jucat mai bine de la o zi la alta în această săptămână. Am fost mai agresivă şi cred că şi mai relaxată în timpul meciurilor.

Românca a vorbit şi despre confruntarea cu Karolina Pliskova, adversara ei din finală: ”Nu am mai jucat cu ea, aşa că va fi o provocare nouă pentru mine. Va fi un meci dificil, dar mă voi bucura de el. Pliskova e o jucătoare bună, serveşte foarte bine, dar eu va trebui să stau aproape de tuşă şi să fiu foarte agresivă", a spus Simona Halep după meciul de vineri.

În primul tur al competiţiei de la Dubai, Monica Niculescu (locul 61 WTA), a fost învinsă de germana Sabine Lisicki (numărul 28 mondial), cu 6-3, 6-4.

În 2014, constănțeanca de 23 de ani a abandonat în chiar primul tur al acestei competiții, din cauza unei probleme la glezne. După aproximativ 35 de minute, Simona Halep s-a retras din partida cu franțuzoaica Alizé Cornet, la scorul de 1-6, 1-1.

Aceasta va fi a patra participare a româncei la turneul de la Dubai: în 2012 a trecut de calificări și a fost eliminată în turul secund de daneza Caroline Wozniacki (a patra jucătoare a lumii în acel moment, scor 2-6, 3-6), însă după ce a izbutit o victorie de senzație în fața numărului 15 WTA de atunci, rusoaica Anastasia Pavlyucenkova (scor 6-4, 6-2). Apoi, în 2013, s-a retras înainte de turul secund al calificărilor, în care trebuia s-o întâlnească pe slovaca Daniela Hantuchova.

În primul turneu disputat în acest an, a treia jucătoare a lumii a cucerit al nouălea trofeu WTA, la Shenzen, după o evoluție sclipitoare, apoi s-a retras de la turneul de la Sydney, din cauza unor probleme la stomac. La Australian Open, a fost stopată în ”sferturi” de rusoaica Ekaterina Makarova (locul 11 WTA), scor 4-6, 0-6.

Simona Halep a mai cucerit alte 8 opt titluri WTA în palmares, după ce a câștigat, în 2013, competițiile de la NurnbergS-HertogenboschBudapestaNew HavenMoscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar anul trecut turneul de la Doha și cel de la București. De asemenea, Simona Halep a mai jucat cinci finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011, la Bruxelles, în 2012, respectiv la Madridla Roland Garros și de la Turneul Campioanelor, în 2014.