Simona Halep, în a patra finală a carierei, la Nurnberg

Jucătoarea de tenis Simona Halep (locul 58 WTA) va juca finala turneului de la Nurnberg, după ce a învins-o în semifinale pe cehoaica Lucie Safarova (poziţia 30 mondială), scor 6-3, 0-6, 6-2, într-un meci care a durat o oră şi 50 de minute.

În finală, contănţeanca de 21 de ani o va întâlni pe germana Andrea Petkovic (locul 103 WTA).

14 Iunie 2013, 19:06 (actualizat 14 Iunie 2013, 19:20) |
Simona Halep

În primul set, la scorul de 2-2, Simona Halep a primit îngrijiri medicale la glezna piciorului stâng, dar, după aproximativ un sfert de oră, jocul s-a reluat. Acesta a fost primul meci pierdut de Halep în acest turneu.

Câştigătoarea turneului va fi premiată cu 280 de puncte WTA şi 32.258 de euro, iar finalista, cu 200 de puncte şi 16.129 de euro.

Acesta a fost cel de-al doilea meci dintre Halep şi Safarova, după cel de la Toronto, din 2011, câştigat de jucătoarea de 26 de ani, originară din Brno.

La turneul de la Nurnberg a participat şi o altă jucătoare din România, Alexandra Cadanţu (locul 85 WTA), care a fost eliminată din primul tur de germana Julia Goerges (poziţia 36 în lume), scor 6-4, 7-5.

Aceasta a fost cea de-a doua semifinală a anului pentru Halep, după cea de la Roma, unde a fost învinsă de lidera mondială, scor 3-6, 0-6. La turneul din capitala Italiei, Simona Halep a învins nume mari ale tenisului mondial: Daniela Hantuchova, Svetlana Kuzneţova, pe Agnieszka Radwanska, pe Roberta Vinci şi pe Jelena Jankovic.

Celelalte trei finale din cariera constănţencei de 21 de ani au avut loc la Fes (2010 şi 2011) şi la Bruxelles (2012).

În finala de Nurnberg, Simona Halep se va duela, a doua oară în carieră, cu germana de origine bosniacă Andrea Petkovic (25 de ani). Prima partidă dintre cele două jucătoare a avut loc în 2009, la Bucureşti, iar nemţoaica s-a impus cu 6-2, 7-6(2).