Simona Halep și-a luat revanșa în fața Makarovei. În premieră în semifinale la Dubai

A patra jucătoare a lumii, Simona Halep, a acces în semifinalele turneului WTA de la Dubai, după ce a dispus de rusoaica Ekaterina Makarova (locul 9 mondial), scor 6-3, 1-6, 7-5, la capătul unui meci epuizant pentru ambele sportive, de două ore și 7 minute. Moscovita de 26 de ani o eliminase pe principala favorită de la Dubai în ”sferturile” de la Australian Open.

Constănțeanca de 23 de ani și-a asigurat astfel 350 de puncte WTA și 113.850 de dolari, la un turneu a cărui câștigătoare va primi 900 de puncte și 456.000 de dolari, iar finalista, 585 de puncte și 227.860 de dolari.

19 Februarie 2015, 19:52 (actualizat 19 Februarie 2015, 21:18) |
Simona Halep / FOTO: shenzhenopentennis.com
Simona Halep
Statistica meciului

Înainte eșecul de la Melbourne, românca se impusese în prima întâlnire disputată cu Makarova, scor 6-1, 7-6 (6), în sferturile de finală ale turneului de la New Haven, în 2013, competiție câştigată chiar de Simona Halep.

În partida de joi, în care românca a fost susținută frenetic de câțiva zeci de fani, ambele jucătoare au făcut o impresionantă risipă de efort, fapt evident mai ales în ultima parte a meciului.

În primul set, Simona Halep și-a impus cu destulă autoritate jocul, astfel că a câștigat la rând primele trei game-uri și, deși rusoaica a revenit de la 4-1 la 4-3, românca a izbutit imediat un break și a închis setul din a treia încercare, pe propriul serviciu, într-un game în care a condus cu 40-0.

În setul al doilea, românca și-a pierdut de trei ori serviciul (la 0-1, 1-2 și 1-4) și nu a reușit să câștige decât un game, pe serviciul adversarei, la scorul de 0-2.

Setul al treilea a fost și cel mai echilibrat și cel mai extenuant pentru cele două jucătoare: s-a mers cap la cap până la 4-3, când a patra jucătoare a lumii a reușit un break, într-un game cu 12 schimburi de mingi. Din nefericire, Simona Halep a servit slab, astfel că Makarova avea 40-0 după scurt timp,  iar rusoaica nu numai că a izbutit rebreak-ul, dar și-a câștigat serviciul la zero imediat după aceea.

La 6-5 pentru româncă, pe serviciul adversarei, meciul a fost deosebit de tensionat. Game-ul a avut 15 schimburi de mingi, românca a ratat 4 șanse de a închide meciul - în setul al treilea a avut 8 mingi de break! - ambele jucătoare au comis numeroase erori neforțate, mai ales din cauza epuizării fizice, iar una din ele i-a fost fatală Makarovei.

Statistica partidei:

(w460) Statistica

"A fost un meci incredibil. Am jucat foarte bine, a fost o revanşă, mă bucur că am câştigat. Sunt o luptătoare pe teren, mă simt foarte bine aici, mai ales că sunt foarte mulţi români în tribună. Le mulţumesc celor care m-au încurajat şi sper să vină şi vineri să mă susţină.

La finalul meciului, eram puţin nervoasă, m-am simţit puţin obosită, am rămas concentrată să joc fiecare punct şi, până la urmă, am reuşit să câştig. Mă duc la odihnă, nu voi urmări şi următorul sfert de finală, voi juca vineri în semifinale şi sper să câştig", a spus Simona Halep la finalul partidei.

Săptămâna trecută, românca îşi exprima speranţa că se va obişnui repede cu suprafaţa de joc din Emiratele Arabe Unite.

În primul tur al competiţiei de la Dubai, Monica Niculescu (locul 61 WTA), a fost învinsă de germana Sabine Lisicki (numărul 28 mondial), cu 6-3, 6-4.

În 2014, constănțeanca de 23 de ani a abandonat în chiar primul tur al acestei competiții, din cauza unei probleme la glezne. După aproximativ 35 de minute, Simona Halep s-a retras din partida cu franțuzoaica Alizé Cornet, la scorul de 1-6, 1-1.

Aceasta va fi a patra participare a româncei la turneul de la Dubai: în 2012 a trecut de calificări și a fost eliminată în turul secund de daneza Caroline Wozniacki (a patra jucătoare a lumii în acel moment, scor 2-6, 3-6), însă după ce a izbutit o victorie de senzație în fața numărului 15 WTA de atunci, rusoaica Anastasia Pavlyucenkova (scor 6-4, 6-2). Apoi, în 2013, s-a retras înainte de turul secund al calificărilor, în care trebuia s-o întâlnească pe slovaca Daniela Hantuchova.

În primul turneu disputat în acest an, a treia jucătoare a lumii a cucerit al nouălea trofeu WTA, la Shenzen, după o evoluție sclipitoare, apoi s-a retras de la turneul de la Sydney, din cauza unor probleme la stomac. La Australian Open, a fost stopată în ”sferturi” de rusoaica Ekaterina Makarova (locul 11 WTA), scor 4-6, 0-6.

Simona Halep a mai cucerit alte 8 opt titluri WTA în palmares, după ce a câștigat, în 2013, competițiile de la NurnbergS-HertogenboschBudapestaNew HavenMoscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar anul trecut turneul de la Doha și cel de la București. De asemenea, Simona Halep a mai jucat cinci finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011, la Bruxelles, în 2012, respectiv la Madridla Roland Garros și de la Turneul Campioanelor, în 2014.