Simona Halep este singura româncă în sferturi la Doha, după ce a trecut de Sevastova. Cîrstea, Buzărnescu și Niculescu, eliminate

15 februarie 2018, 17:36

Jucătoare română de tenis Simona Halep (26 de ani, locul 2 WTA) a învins-o pe letona Anastasija Sevastova (27 ani, 15 WTA), în 2 seturi 6-4, 6-3, în optimile turneului de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 3,1 milioane dolari.

În sferturi, Simona Halep o întâlnește pe americanca de 18 ani  Catherine (Cici) Bellis, care a eliminat-o azi pe deținătoarea trofeului de la Doha și fost număr 1 mondial, Karolina Pliskova.

(w500) Suporteri

(w500) Simona Hal

Sorana Cîrstea a intrat prima pe teren, însă a ieșit rapid, după o înfrângere fulger în fața ibericei Garbine Muguruza. Românca a pierdut primul set la zero în doar 22 de minute și s-a trazit abia în actul secund, la scorul de 1-5. A luat 3 game-uri consecutive, însă n-a mai avut forța pentru o revenire, scor final 0-6, 4-6.

După surpriza cu Ostapenko, Mihaela Buzărnescu nu a reușit să repete performanța și în faţa germancei Julia Goerges, cap de serie numărul 9 şi locul 10 WTA. Mihaela a pierdut în două seturi, scor 2-6, 2-6, după o oră și 6 minute de joc.