Simona Halep este în sferturi la turneul WTA de la Dubai, după a doua victorie în decurs de o săptămână în fața ucrainencei Lesia Tsurenko

Simona Halep (27 de ani, numărul 2 WTA), s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.828.000 dolari, după ce a trecut în doua seturi, 6-3, 7-5, de Lesia Tsurenko (29 ani, 23 WTA) din Ucraina. Săptămâna trecută Halep o învingea la Doha, tot în optimi, cu 6-2, 6-3.

20 Februarie 2019, 13:14 (actualizat 20 Februarie 2019, 13:48) |
Simona Halep, Dubai 2019 / FOTO: Jimmie48 Photography
Simona Halep, Dubai 2019
Simona Halep - Lesia Tsurenko, Dubai 2019
Suporteri români la Dubai

Simona a câștigat într-o oră și 20 de minute. În primul set, românca a reușit un break la 2-2 și apoi s-a desprins la 5-2, dar Tsurenko a revenit și a făcut break. Simona Halep a făcut din nou break și a încheiat primul set cu 6-3.

Tsurenko a început în forță setul secund şi a condus cu 2-0. Fostul lider mondial a revenit însă şi a câștigat trei ghemuri la rând, apoi cele două jucătoare a mers cu serviciul până la 4-4. Ucraineanca a făcut break şi a servit pentru set, dar Simona Halep a revenit din nou, a câştigat contra serviciului pentru a egala la 5, iar apoi nu a mai pierdut niciun punct până la final, când s-a impus cu 7-5.

Românca a obţinut a şaptea  victorie din tot atâtea meciuri disputate cu jucătoarea din Ucraina.

Sunt încântată că am câștigat, nu a fost ușor, vântul a bătut foarte tare. Sunt fericită să merg mai departe în turneu. Sunt din zi în zi mai puternică mental. Să câștig două meciuri aici îmi dă încredere, a declarat Simona Halep, la interviul de pe teren de la finalul meciului.

La partidă a asistat și  ambasadorul României în Emiratele Arabe, Adrian Măcelaru, căruia Simona i-a mulțumit pentru susținere: "Vă mulțumesc că ați venit, este o onoare să joc în fața dvs și, mai ales, să câștig."

(w500) Suporteri

În acest meci, Simona a reușit 13 lovituri direct câștigătoare, în timp ce Tsurenko a avut 12. Raportul erorilor neforțate a fost însă unul dezechilibrat: 17 Simona, 28 Tsurenko.

(w500) Simona Hal

În meciul următor românca va juca cu învingătoarea dintre Belinda Bencic și Aryna Sabalenka. Ambele lovesc puternic mingea, deci trebuie să  fiu puternică pe picioare. Sper să mă recuperez până mâine, a mai spus Simona.