Simona Halep, eşec umilitor în faţa unei jucătoare de pe locul 160 WTA

Jucătoarea de tenis Simona Halep a ratat joi calificarea în sferturile de finală ale Kremlin Cupă, după ce a fost învinsă de sârboaica Vesna Dolonc (locul 160 WTA), scor 1-6, 0-6.

18 Octombrie 2012, 14:55 (actualizat 18 Octombrie 2012, 17:13) |
Simona Halep, înfrângere neaşteptată la Kremlin Cup

Simona Halep (poziţia 48 mondială) a pierdut pentru a doua oară în carieră, la scor, în faţa sârboaicei Vesna Dolonc, la Kremlin Cup, scor 1-6, 0-6, la două zile după ce o eliminase pe moscovita Nadia Petrova, în urma unui spectaculos 3-6, 7-5, 7-5.

Constănţeanca de 21 de ani va fi premiată, pentru prezenţa în optimi, cu 60 de puncte WTA şi 10.350 de dolari, în timp ce învingătoarea, care şi-a asigurat 120 de puncte WTA şi 19.150 de dolari, o va întâlni în turul următor pe belgrădeanca de 24 de ani Ana Ivanovic, favorită numărul 4 la turneul din capitala Rusiei.

Prima întâlnire între Halep şi sârboaica născută la Moscova în urmă cu 23 de ani a avut loc în 2010, la Saint Raphael, Dolonc s-a impus cu un categoric 6-3, 6-0, în faţa româncei care ocupa, atunci, locul 82 WTA. În urmă cu doi ani, Dolonc se clasa pe locul 139 în ierarhia mondială.