Simona Halep - ELIMINATĂ în ”sferturi” la Australian Open de Ekaterina Makarova

A treia jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, a ratat șansa de a deveni prima româncă din istorie calificată în semifinale la Australian Open, după ce a fost învinsă de rusoaica Ekaterina Makarova, locul 11 WTA, scor 6-4, 6-0, la capătul unui meci de o oră și 9 minute.

Constănțeanca de 23 de ani, eliminată anul trecut tot în sferturi, a fost premiată cu 430 de puncte WTA şi 340.000 de dolari australieni (240.000 de euro).

27 Ianuarie 2015, 03:19 (actualizat 27 Ianuarie 2015, 03:49) |
Simona Halep / FOTO: shenzhenopentennis.com
Simona Halep
Statistica partidei

Doar două românce au mai izbutit să se califice în ”sferturi” la Grand Slamul de la Melbourne: Virginia Ruzici (în 1980), actualul manager al Simonei Halep, și Irina Spârlea (în 1997).

Românca a intrat foarte greu în meciul cu moscovita de 26 de ani, aflată la cea mai bună performanță a carierei la Melbourne, astfel că aceasta a dus scorul la 3-0 în primul set cu destulă ușurință: a realizat două break-uri și și-a câștigat serviciul fără emoții, grație execuțiilor pe cât de puternice și de lungi, pe atât de variate, plasate mai ales în colțurile terenului. Halep a reușit singurul său break al partidei la scorul de 0-3 (a condus cu 40-15, dar adversara a egalat), iar și-a câștigat apoi serviciul. Apoi, la scorul de 3-4, românca a irosit o minge de break și a pierdut game-ul, după care, pe propriul serviciu a salvat o minge de set dar nu a făcut față ofensivei adversarei și a pierdut setul, în ciuda spectaculoaselor încercări de a returna în teren puternicele execuții ale rusoaicei.

Setul al doilea nu a avut istoric: Simona Halep a comis numeroase greșeli neforțate, a atacat neinspirat, părând sufocată de stilul agresiv al unei jucătoare care a continuat să trimită mingile cât mai aproape de fundul terenului și cât mai pe colțul suprafeței de joc.

Statistica partidei:

(w400) Statistica

"Mă simt extraordinar, sunt fericită că am învins o adversară foarte puternică. M-a învins acum doi ani, așa că a fost foarte greu. Nu contează scorul, meciul a fost dificil. Știam că trebuie să fiu foarte agresivă, să evit schimburile lungi. Simona are o intuiție bună, chiar dacă a făcut greșeli", a spus Ekaterina Makarova după partidă.

A treia jucătoare a lumii câştigase singura întâlnire disputată cu Makarova, scor 6-1, 7-6 (6), în sferturile de finală ale turneului de la New Haven, în 2013, competiție câştigată de româncă.

Dacă cele mai bune rezultate ale Simonei Halep la turneele de Grand Slam au fost o finală la Roland Garros (2014), semifinală la Wimbledon (2014) și cele două sferturi de finală la Australian Open, Ekaterina Makarova are în palmares o semifinală la US Open (2014) și un sfert de finală la aceeași competiție (2013), două ”sferturi” la Australian Open (2012 și 2013) și un sfert de finală la Wimbledon (2014).

Simona Halep s-a aflat la a șasea participare din carieră la Australian Open, iar cele mai bune rezultate au fost reușite anul trecut, când a fost învinsă în ”sferturi” de slovaca Dominika Cibulkova (6-3, 6-0), și în 2011, când a fost eliminată în șaisprezecimi de poloneza Agnieszka Radwanska (6-1, 6-2).

În primul turneu disputat în acest an, a treia jucătoare a lumii a cucerit al nouălea trofeu WTA, la Shenzen, după o evoluție sclipitoare, iar apoi s-a retras de la turneul de la Sydney, din cauza unor probleme la stomac.

Simona Halep a mai cucerit alte 8 opt titluri WTA în palmares, după ce a câștigat, în 2013, competițiile de la NurnbergS-HertogenboschBudapestaNew HavenMoscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar în acest an turneul de la Doha și cel de la București. De asemenea, Simona Halep a mai jucat cinci finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011, la Bruxelles, în 2012, respectiv la Madridla Roland Garros și de la Turneul Campioanelor, în 2014.