Simona Halep - eliminată în "optimi" la US Open de Flavia Pennetta

Jucătoarea de tenis Simona Halep (locul 19 WTA) a fost învinsă luni, în optimile de finală de la US Open, de italianca Flavia Pennetta (poziţia 83 mondială), scor 2-6, 6-7(3), după un meci care a durat în total o oră şi jumătate, dar care a fost întrerupt în setul al doilea timp de aproximativ 5 ore.

03 Septembrie 2013, 01:02 (actualizat 03 Septembrie 2013, 01:40) |
Simona Halep

Simona Halep a pierdut primul set în urma a două break-uri ale italiencei de 31 de ani, la scorul de 1-2 şi 2-5. Partida a fost întreruptă după o oră şi 11 minute de joc, în al dolilea set, la scorul de 5-4 pentru Halep, care avea şi o minge de set.

La reluarea partidei, după aproximativ 5 ore, Pennetta a izbutit break-ul, după care ambele jucătoare au câştigat câte un game pe serviciul adversarei. În tie-break, chiar dacă românca a câştigat prima minge, le-a pierdut pe următoarele şase şi, chiar dacă a mai izbutit două mini-break-uri, a ratat accesul în sferturile de finală.

Halep a plecat acasă cu 165.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.

Până acum, constănţeanca de 21 de ani nu mai ajunsese decât până în turul trei la Australian Open, în 2011, primul turneu de Grand Slam al sezonului.

Italianca de 31 de ani a câştigat primul meci cu Halep, în 2010, la Marbella, scor 6-4, 7-6(4). În acest an la Bastad, în Suedia, românca s-a retras din meciul cu jucătoarea originară din Brindisi, la scorul de 6-4, 5-7, 0-2.