Simona Halep, ELIMINATĂ de la Australian Open de Dominika Cibulkova

Simona Halep (locul 11 WTA) a ratat șansa de a deveni prima româncă din semifinalele turneului de la Australian Open, după ce a fost învinsă de slovaca Dominika Cibulkova (poziția 24 mondială), scor 3-6, 0-6, după o partidă care a durat doar o oră.

Constănțeanca de 22 de ani a fost premiată cu 270.000 de dolari australieni și 430 de puncte WTA.

22 Ianuarie 2014, 03:14 (actualizat 23 Ianuarie 2014, 13:40) |
Simona Halep

Românca a avut un început de meci extrem de slab, astfel că nu a reușit să câștige decât trei puncte în primele trei game-uri. Apoi, chiar dacă a izbutit un game alb și un break, iar scorul devenea 4-3 pentru adversara sa, sportiva slovacă, aflată în premieră în semifinale la Australian Open, a câștigat ușor celelalte două game-uri, adjudecându-și primul set.

Simona Halep și-a pierdut serviciul în chiar primul game al celui de-al doilea set, după care nu a i-a mai pus probleme Cibulkovei decât tot pe propriul serviciu, la scorul de 0-4. Cu toate acestea, românca nu a reușit să găsească soluții jocului agresiv și inspirat al slovacei, astfel că aceasta a închis partida cu un game alb.

De remarcat faptul că românca a comis 25 de greșeli neforțate, față de cele 16 ale slovacei, astfel că raportul așilor (2-0), ori al greșelilor neforțate (1-3), unde constănțeanca a stat mai bine, nu a contat la final.

După meci, Simona Halep a afirmat că jocul său slab a fost cauzat de emoțiile ”foarte mari”, pe care nu le-a putut ține sub control.

”Pur şi simplu nu am putut juca astăzi. Am avut emoţii, foarte mari emoţii şi nu mi le-am putut controla. Înainte de meci am fost foarte nervoasă, nu am simţit mingea, nu m-am putut mişca şi nu am putut juca. Însă Dominika a jucat foarte bine, loveşte puternic şi se mişcă foarte mult. Pot spune că s-a simţit şi lipsa de experienţă. Parcă nu am pregătit meciul foarte bine, am fost lipsită de concentrare, nu m-am putut relaxa şi nu m-am putut bucura de joc.

Dar, trebuie să fiu optimistă şi să iau acest rezultat ca pe ceva bun. Mă gândesc că voi mai avea şanse să joc în sferturi la Grand Slam-uri. Dar trebuie să muncesc mult. Vreau să fiu mai bine pregătită pentru meciurile mari. Trebuie să muncesc mai mult, mult mai mult.

Trebuie să fiu mai relaxată înainte de meci, pentru că e doar un meci. Nu vreau să mă mai gândesc că joc în sferturi la un Grand Slam. Să nu mai pun presiune pe mine şi să mă bucur de joc. Anul trecut am câştigat câteva turnee şi m-am bucurat de fiecare meci. Astăzi nu m-am putut bucura şi este păcat”.

Cel mai bun rezultat al Simonei Halep la Australian Open se înregistrase în 2011, când a ajuns în turul al treilea, unde a fost învinsă categoric de poloneza Agnieszka Radwanska, scor 1-6, 2-6. La celelalte participări pe tabloul principal, în 2010, 2012 și 2013, constănțeanca a fost eliminată în runda inaugurală.

Doar două românce mai ajunseseră atât de departe la Australian Open: Virginia Ruzici, actualul manager al Simonei Halep, în 1980 (1-6, 6-3, 4-6 contra cehoslovacei Hana Mandlíková) și Irina Spârlea, în 1997 (5-7, 2-6 în fața elvețiencei Martina Hingis, care avea să și câștige competiția).

În turul anterior, Dominika Cibulkova o învinsese, surprinzător, pe Maria Șarapova, scor 3-6, 6-4, 6-1, după o partidă de 2 ore și 10 minute.

Românca nu a învins-o pe jucătoarea de 24 de ani, originară din Bratislava, decât o singură dată, în 2012, la Bruxelles (0-6, 6-4, 6-3), și a pierdut meciurile din 2011, de la 's-Hertogenbosch (6-3, 6-0), și din 2013, de la Indian Wells (7-5, 7-6).