VIDEO TELEJURNAL

Simona Halep, campioană la Indian Wells: 1.000 de puncte WTA şi 900.000 de dolari

Simona Halep este regina tenisului în acest moment. A câştigat într-un mod spectaculos turneul californian de la Indian Wells, după ce a întors scorul la finalul setului al doilea. Partida câştigată în faţa Jelenei Jankovic i-a adus Simonei Halep cel mai important trofeu din carieră. Premiul înseamnă şi 1000 de puncte WTA plus un cec de 900.000 de dolari. Dar şi primul loc în clasamentul Road to Singapore, cel care contează pentru Turneul Campioanelor.

23 Martie 2015, 14:43 (actualizat 23 Martie 2015, 20:27) |
Halep - Regina de la Indian Wells

Halep, campioană
Trofeul cucerit de Simona cântăreşte aproximativ 17 kilograme. Este cea mai importantă victorie de până acum a ei. O victorie pentru care a avut mari emoţii. A pierdut primul set categoric, 6-2, şi şi-a dezamăgit fanii. A greşit, a ratat şi i-a dat adversarei senzaţia că poate câştiga destul de uşor.

În cel de-al doilea set, scorul a fost strâns, iar Simona a reuşit abia la final să schimbe ritmul şi a întors meciul. A încheiat setul cu un break pentru 7-5 şi a trimis partida în decisiv. Scenariul s-a repetat în ultimul act, Jankovic a profitat de greşelile româncei şi Halep a fost condusă cu 2-1. A fost momentul când românca a avut o discuţie serioasă cu antrenorul ei, Victor Ioniţă.

Simona a egalat apoi la 3 şi a ajuns să conducă: 5-3. Partida a încheiat-o chiar cu un break la 0.

Într-un mesaj postat pe pagina de Facebook WTA, Simona Halep le-a mulţumit celor care au susţinut-o.

Presa internaţională laudă victoria Simonei şi remarcă faptul că este cel mai important titlu din cariera ei.

Jurnaliştii nu uită să treacă în revistă punctele mai slabe ale Simonei pe parcursul meciului cu Jelena Jankovic, dar trag concluzia că puterea ei de luptă, ambiţia şi calităţile şi-au spus cuvântul în cele din urmă.