Simona Halep, calificare impresionantă în semifinalele turneului US Open

Visul american continuă pentru Simona Halep. Numărul doi mondial a învins-o în trei seturi pe Victoria Azarenka şi s-a calificat în semifinale la US Open. Halep va juca pentru un loc în finala US Open cu Flavia Pennetta.

10 Septembrie 2015, 08:56 (actualizat 10 Septembrie 2015, 12:51) |
Halep, victorie la US Open

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, a doua favorită, s-a calificat în premieră în semifinalele turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, după ce a învins-o pe belarusa Victoria Azarenka, numărul 20 pe lista capilor de serie, cu 6-3, 4-6, 6-4, miercuri, la arenele Flushing Meadows din New York, transmite Agerpres.

Meciul dintre Halep și fostul lider mondial a fost întrerupt din cauza ploii, în setul trei, după două ore și patru minute de joc, când scorul era de 2-1 pentru Azarenka și 40-15 pentru Simona, la serviciu: Românca luase primul set, cu 6-3, iar belarusa pe al doilea, cu 6-4.

Azarenka a început cu un break meciul, dar Simona a revenit și a adunat punct cu punct, desprinzându-se la 4-1. Românca și-a apărat avantajul până la finalul setului, pe care l-a câștigat cu 6-3.

Fostul lider mondial a jucat mai agresiv în setul secund, i-au intrat câteva lovituri la limită și a ajuns la 3-0. Halep a lăsat impresia că poate reveni, a luat două ghemuri la rând (2-3) dar nu a reușit egalarea, pierzându-și din nou serviciul. La 5-2 pentru Azarenka, Simona a forțat din nou și s-a apropiat la 4-5, dar nu a reușit să își facă serviciul și Azarenka a câștigat cu 6-4, egalând situația la seturi.

Decisivul a fost disputat de la început, iar Azarenka a reușit să ia primul ghem, unul care a durat circa zece minute și în care Halep a irosit trei mingi de break.

Pe serviciul său, perturbat de o defecțiune a aparatului hawk-eye, care nu a putut oferi o reluare la un ''challenge'' al Simonei, românca a cedat rapid serviciul și Azarenka a ajuns la 2-0.

Halep a luptat în continuare pentru fiecare minge, a recuperat break-ul, la a patra sa șansă în ghem, iar apoi meciul s-a întrerupt din cauza ploii, când Simona era aproape de egalare (1-2, 40-15).

După circa o oră de pauză, a câștigat prima minge și a egalat, 2-2. Apoi, fiecare jucătoare și-a făcut serviciul, iar la 3-3, românca a reușit să realizeze un break de maximă importanță. Simona și-a consolidat avantajul (5-3), după care Azarenka a redus din diferență, dar constănțeanca de 24 de ani a încheiat meciul pe serviciul său, cu 6-4.

Meciul a durat două ore și 30 de minute de joc efectiv, Halep având trei ași (Azarenka niciunul), belarusa a făcut 6 duble greșeli, Simona 5, românca a făcut 40 de lovituri direct câștigătoare, Azarenka a adunat 38, în timp ce la erori neforțate diferența a fost clară în favoarea jucătoarei noastre, 19-42.

Citeşte şi Nadia Comăneci a urmărit din tribune meciul de astă noapte, al Simonei Halep cu Victoria Azarenka

În primul turneu disputat în acest an, Simona Halep a lumii a cucerit al nouălea trofeu WTA, la Shenzen, după o evoluție sclipitoare, apoi s-a retras de la turneul de la Sydney, din cauza unor probleme la stomac. La Australian Open, a fost stopată în ”sferturi” de rusoaica Ekaterina Makarova (locul 11 WTA), după care a cucerit al 10-lea titlu WTA, la Dubai și al 11-lea, la Indian Wells.

Ulterior, a fost învinsă în semifinale la Miami, de Serena Williams, în penultimul act Stuttgart de Caroline Wozniacki, în semifinale la Roma, de Carla Suárez Navarro, în turul secund la Rolan Garros de croata Mirjana Lucic-Baroni, în "sferturi" la Birmingham, de către Kristina Mladenovic, respectiv în prima rundă la Wimbledon, de slovaca Jana Cepelova.

În prima parte a lunii august, românca s-a retras din finala de la Toronto, din cauza unor probleme fizice, după care a fost învinsă în finala de la Cincinnati de Serena Williams.

Înainte de succesul de la Indian Wells, Simona Halep avea 10 titluri în palmares, după ce a câștigat, în 2013, competițiile de la NurnbergS-HertogenboschBudapestaNew HavenMoscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar anul trecut turneul de la Doha și cel de la București. De asemenea, Simona Halep a mai jucat cinci finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011, la Bruxelles, în 2012, respectiv la Madridla Roland Garros și de la Turneul Campioanelor, în 2014.