Simona Halep, a treia româncă în turul secund al turneului de la București

A treia jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, a acces în runda a doua a Openului de la București, în urma unei victorii clare contra olandezei Indy de Vroome (locul 190 WTA), scor 6-0, 6-4, după un meci de o oră și 17 minute.

Astfel, constănțeanca de 22 de ani, care nu se mai întâlnise niciodată cu jucătoarea batavă, și-a asigurat 30 de puncte WTA și 3.310 dolari.

09 Iulie 2014, 18:52 (actualizat 09 Iulie 2014, 23:35) |
Simona Halep, învingătoare / FOTO: rolandgarros.com

În turul secund al turneului care înlocuiește Openul Budapestei, competiție câștigată de Simona Halep anul trecut, se mai află alte două românce: Cristina Dinu (6-0, 6-3 cu ucrainianca Nadiia Kichenok) și Monica Niculescu (6-3, 6-0 în fața partenerei sale de dublu, Klara Koukalova).

În runda a doua, Simona Halep o va întâlni pe sârboaica Aleksandra Krunic. Jucătoarea de 21 de ani născută la Moscova (locul 155 WTA), care nu a mai jucat contra constănțencei, a dispus în primul tur, scor 4-6, 6-3, 6-1 de rusoaica Alexandra Panova.

Pe de altă parte, în primul tur, Andreea Mitu (poziția 211 mondială) a fost învinsă de poloneza Katarzyna Piter, scor 0-6, 6-1, 6-7(5), Raluca Ioana Olaru (locul 887 WTA) a fost eliminată de italianca Karin Knapp, scor 6-1, 6-3, Alexandra Cadanțu (poziția 97 în lume) a pierdut la cehoaica Petra Cetkovska, scor 6-3, 6-2, Irina-Camelia Begu (locul 64 WTA) a fost depășită de olandeza Kiki Bertens, scor 6-0, 3-6, 6-2, în timp ce Alexandra Dulgheru (poziția 98 mondială) nu a avut nicio șansă în fața favoritei numărul 2, italianca Roberta Vinci (locul 24 WTA): 2-6, 3-6.

Cristina Dinu a ratat șansa de a deveni prima româncă din turul al treilea al turneului, după ce a fost învinsă, miercuri seară, de Kristina Koucova, scor 6-2, 6-3.

În acest an, Simona Halep a ajuns în premieră într-o finală de Grand Slam, la Roland Garros și în semifinale la Wimbledon, după ce a atins "sferturile" la Australian Open. De asemenea, a mai ajuns în semifinale la Indian Wells, a cucerit al șaptelea titlu WTA din carieră, la Doha, și a fost învinsă în finala turneului de la Madrid de Maria Șarapova.

Românca are opt titluri WTA în palmares, după ce a câștigat, anul trecut, competițiile de la NurnbergS-HertogenboschBudapestaNew HavenMoscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar în acest an turneul de la Doha. De asemenea, Simona Halep a mai jucat trei finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011 şi la Bruxelles, în 2012.