Simona Halep a ratat calificarea în finala turneului WTA de la Sydney

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă de rusoaica Svetlana Kuznețova cu 7-6 (5), 4-6, 6-3, vineri, în semifinalele turneului WTA de la Sydney, dotat cu premii totale de 687.900 dolari.

15 Ianuarie 2016, 08:56 (actualizat 19 Ianuarie 2016, 11:44) |
Simona Halep

Halep, principala favorită a turneului, s-a recunoscut învinsă după trei ore și 45 de minute de joc efectiv, partida fiind reluată de la scorul de 5-4 pentru româncă în manșa inaugurală, scor la care jocul a fost întrerupt joi din cauza ploii, informează Agerpres.

Primul set a fost adjudecat de Kuznețova în tiebreak, cu 7-6 (5), dar Halep a revenit și s-a impus în al doilea cu 6-4.

În decisiv, rusoaica a luat primul ghem, Simona a egalat, iar apoi a ratat nu mai puțin de patru mingi de break. La scorul de 2-2 echilibrul s-a rupt, Halep a comis câteva erori și Kuznețova a profitat, desprinzându-se la 5-2. Simona a câștigat un ghem la zero, a irosit o minge de break la 3-5, după care Kuznețova a reușit să își apropie victoria.

Statistica meciului a arătat că jucătoarele au reușit câte 31 de mingi direct câștigătoare, iar Halep a făcut mai puține erori neforțate decât adversare, 37 față de 47, având și procentaje mai bune la ambele servicii, 61%-60% la primul, 44%-37/ la al doilea, însă Kuznețova a câștigat punctele mai importante.

Simona Halep, a doua favorită, va debuta împotriva unei adversare venite din calificări la Australian Open, primul turneu de Mare Șlem al anului, care va începe luni la Melbourne, potrivit tragerii la sorți efectuate vineri.