Simona Halep a pierdut finala de la Madrid și șansa de a redeveni lider mondial. "Sunt tristă că nu am câștigat, dar Kiki a meritat, a jucat mai bine"

Simona Halep (27 de ani, locul 3 WTA) a ratat al treilea trofeu la Madrid și locul 1 mondial, după ce a pierdut finala turneului de tenis Premier Mandatory dotat cu premii totale de 7.021.128 dolari, în fața olandezei Kiki Bertens (27 de ani, locul 7 WTA), în două seturi, scor 4-6 4-6.

11 Mai 2019, 16:03 (actualizat 11 Mai 2019, 22:18) |
Simona Halep și Kiki Bertens, în finala turneului de la Madrid 2019
Simona Halep, finalistă la Madrid 2019
Simona Halep

Kiki Bertens a câștigat finala de la Madrid într-o oră şi 27 de minute.

“Sunt tristă că nu am câștigat, dar Kiki a meritat, a jucat mai bine”, a declarat Simona la ceremonia de premiere. “Ai câștigat două finale în fața mea, mi-ai luat doua trofee. Să sperăm că vom mai juca și o să-mi iau revanșa”, i-a spus Simona adversarei sale, căreia i-a urat succes la Roland Garros.

De luni, Simona Halep va ocupa locul 2 mondial.

Halep a început bine meciul, a câştigat primul ghem, apoi s-a desprins la 3-1 şi 4-2.  Și-a pierdut însă serviciul  de două ori la rând, în timp ce Bertens și l-a făcut, iar setul s-a încheiat 6-4 pentru jucătoarea din Olanda.

Kiki Bertens a  jucat foarte bine şi în debutul setului doi, preluând conducerea la 2-0.

Halep a reveni și a egalat.

Bertens a făcut însă un nou break şi s-a desprins la 4-2.

Simona a câștigat un ghem la zero pe serviciu, iar în ghemul opt a avut ghinion la scorul de 15-30, când olandeza a trimis o minge mult afară, dar aceasta a nimerit-o pe Simona, aflată în alergare. Scorul a devenit astfel 30-30, în loc de 15-40.

Cu ajutorul unui serviciu bun, Bertens s-a impus tot cu 6-4, la a treia minge de meci.

Este a patra finală jucată de Simona la Madrid. A câștigat două, în 2016 și 2017 și a mai pierdut una în 2014, în fața Mariei Șarapova.

Kiki Bertens a câștigat cel mai mare trofeu al carierei. Olandeza devine singura campioană din istoria turneului de la Madrid care câștigă turneul fără să piardă set.

În a doua finală consecutivă jucată în capitala Spaniei, Bertens a reușit un dublu 6-4 în fața fostului lider mondial.

Avancronica meciului

"O finală este o finală, va trebui să mă concentrez cum am făcut toată săptămâna, va fi o mare provocare să câștig din nou acest trofeu, dar nu pun presiune pe mine", a declarat Simona Halep la finalul semifinalei câștigate vineri în fața Belindei Bencic, cu 6-3, 6-7, 6-0.

Simona Halep a jucat prima finală la Madrid Open în 2014, când a pierdut în faţa rusoaicei Maria Șarapova. Românca a câștigat trofeul  în 2016, în fața slovacei Dominika Cibulkova  şi 2017, când a învins-o pe franțuzoaica Kristina Mladenovici. Anul trecut, sportiva noastră a ajuns în sferturi, unde a fost  eliminată de Karolina Pliskova.

Românca a fost învinsă de Kiki Bertens anul trecut, în finala turneului WTA de la Cincinnati.

Scorul întâlnirilor directe este 3-2 pentru Simona Halep, iar bilanțul  pe zgură este egal, 1-1.

(w300) Simona Hal

Olandeza joacă  pentru a două oară consecutiv finala turneului de la Madrid. În 2018 a fost învinsă  de Petra Kvitova,  pe care acum a eliminat-o în sferturi.

Simona a transmis un mesaj special pe Twitter fanilor ei, un filmuleț în care le mulțumește pentru sprijin: "Sunt fericită să fiu din nou în finală aici, la Madrid, este turneul meu special. Vreau să vă mulțumesc pentru sprijinul din timpul săptămânii și abia aștept să fiți din nou alături de mine la finală."